Все по-бързо нарастващата човешка популация, както и пораждащата се от това нужда от природни ресурси нанасят неописуемо големи щети на животинското царство.
Според учените благодарение на човешката намеса в природата само през двадесети век са изчезнали около два милиона животински вида от планетата.
Хората помагат на някои животни да изчезнат от земята хиляди пъти по-бързо, отколкото това би се получило в естествени условия. Защитниците на фауната сравняват човешкото влияни евърху природата с масовото измиране на животните след падането на метеор в края на мезозойската ера.
Няколко от най-редките животни на планетата ще изчезнат от лицето й до няколко години. На първо място е индонезийският тигър. Масовото изсичане на гори, разширяващата се преработка на нефт в Индонезия е огромна заплаха за останалите живи 400 тигъра в района.
В Китай са останали една шепа раирани хищници, защото там ги изтребват, за да ги използват за приготвяне на лекарства. Голямата бяла акула също е застрашена. В дивата природа съществуват едва 3500 екземпляра.
Една от рибарските техники е ужасяваща – те отрязват парче от гръбната й перка, от която се приготвя скъпа супа в Китай, и пускат животното да умира мъчително в океана. Всяка година по този начин умират около 100 милиона акули.
Белите мечки са много – около 20 000 броя. Но заради глобалното затопляне ледът се топи и огромните лбели хищници не могат да си намерят храна. Северната синя риба тон, популярна в Япония, е на изчезване. Но това не пречи тя да е един от местните деликатеси.
Яванският носорог, чиито представители са едва 60 на брой в целия свят, се изтребват заради рога. Един килограм рог струва 30 000 долара. Последните от вида си са събрани в резерват във Виетнам, но всички те са прекалено стари и няма кой да продължи вида.
Планинската горила е застрашена от изчезване заради бракониери, обстрел от войници в Конго, прекалено застрояване на естествените им „квартири”. В момента в дивата природа съществуват едва 720 планински горили.
Калифорнийското морско прасе, което е далечен роднина на кита, живее само в Калифорнийския залив. Тези сладки животинки стават често жертва на рибари.
Тези, които остават живи, умират бавно заради пестицидите в река Колорадо. Магелановите пингвини ще изчезнат заради изливането на нефт, а също така затоплянето на океана, което кара рибата да се премества на по-студени места. Понякога се случва един пингвин да премине над хиляда мили, преди да намери храна.
Коментари
това сме ние хората."
Два милиона вида ? Абе, мислете малко като пишете, общо всички видове животни достигат хиляди, няма милиони, че пък да изчезнат толкова.
прави. С нея на състезание не ходи и нищо насила от нея не взимай.
[Беинса Дуно - Духовното]