Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Истинският цар на саваната е термитът

Истинският цар на саваната е термитът

Нина НордНина Норд
Джедай
760495
Истинският цар на саваната е термитът

След като анализирали данните от последните изследвания на живота в саваната, учените вече смятат, че истинският крал на саваната не е лъвът, а... термитът.

Приносът на това миниатюрно създание в развитието на екосистемата е огромен. Колониите на термитите стимулират биоактивността на животните и растения на огромни територии и са способни до предел да повишат продуктивността на единен природен комплекс.

Животните, които обикновено се асоциират с африканската савана, са величествените лъвове, тежко крачещите слонове, извисяващите се над всичко жирафи. Но всички те играят поддържащи роли във формирането на екосистемата.

Според изследвания на учените, продължили над три години, истинският крал на савата е термитът. В Централна Кения това скромно създание внася безценен принос за формиране на пасища, като образува мрежа от равномерно разпределени колонии.

Хищници като лъва и леопарда оказват влияние по-скоро на популацията. Всъщност дребните създания движат света. Всеки термитник се разклонява на десетки тунели и галерии, които понякога се съединяват с лабиринтите на съседни колонии.

Лъвове

Скоростта на движение на термитите-работници е 20 метра в час. Създаването на термитник с диаметър десет метра отнема няколкостотин години.

Тези гигантски съоръжения, покрити със зелена трева, са разположени на по стотина метра един от друг и рязко се отделят на фона на саваната. Всичко започнало с това, че учените забелязали необичайно голямо число гущери в близост с термитниците.

Така станало ясно, че в един хектар могат да се изброят няколкостотин термитника, като размерите на всеки са не повече от половин метър височина.

Механизмът на действие на тези насекоми върху екосистемата е доста сложен. Те копаят много канали в почвата, а това я насища с влага. Благодарение на това ценната в саваната влага се задържа в земята и защитава повърхностния й слой от засуха.

Термитникът съдържа доста пясък и обогатява почвата с фосфор и азот. Благодарение на това районите с термитници са доста плодородни. Около всяка къща на термитите има скупчване на флора и фауна.

Колкото са по-близо до термитите растенията, толкова по-бързо растат. Колкото по-близо са животните, толкова по-бързо се размножават. Учените, които доскоро бяха убедени, че термитите са истинска напаст, се убедили в полезността им, след като изучили спътникови снимки.

Всеки термитник се оказвал в центъра на истински зелен рай. Скупчванията на растителност са равномерно разпределени като шахматна дъска. Това означава, че термитниците се строят като по конец, въпреки че са на голямо разстояние един от друг.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest