Правителствата на големите държави в света отдавна обмислят идеята за въвеждане на чипове сред хората. Чиповете ще обединят всички пластмасови документи - лични карти, шофьорски книжки, дебитни и кредитни карти и какви ли още не...
Първата практическа крачка в тази насока вече е факт. Американската компания Applied Digital Solutions (ADS) вече е създала въпросния чип и то още през 2001 година. Изобретението се нарича VeriChip.
Миниатюрният имплант с размерите на оризово зърно се позиционира като устройство за радиоидентификация на човека. Първоначално било планирано чипът да се използва изключително за медицински цели - върху имплатна да се записва историята на болестта на пациента, но след това се отказали от тази мисъл.
Сега VeryChip съдържа само уникалния идентификационен номер на човека, снабден при това със система на GPS. Всички данни за интересуващата ги личност лекари, спасители, полицаи, данъчни инспектори могат да получат каво сверят неговия номер с базата данни.
При обявяването на изобретението младежите в Щатите го приели с възторг: да имаш подкожен чип е много яко! VeryChip бил оценен по достойнство и от онези, които имали или имат сериозни проблеми със здравето, както и от семействата, под чието попечителство се намират болни с разстройство на психиката - например страдащи от Алцхаймер.
Много родители също били във възторг - новото устройство е истинско спасение срещу отвличането на деца! Поставяш под кожата на детето чипа и спиш спокойно: благодарение на GPS винаги може да се проследи къде се намира чедото им.
Първите "опитни зайчета" станали семейство Джейкъбс - Джефри, съпругата му Лесли и синът им Дерек. Имплантирали им устройствата на 10 май 2002 година. "В миналото успях да победя рака. Но той може да се върне. Ако нещо се случи с мен и съм сам, всеки медицински работник, разполагащ със специален скенер, ще получи необходимата информация от чипа и ще ми помогне. Читъп може да ми спаси живота", казал Джефри Джейкъбс, цитиран от вестник "Астрофеномен".
Самият процес на ципизация изглежда по следния начин. Чипът с дължина 12 милиметра и 2 милиметра в диаметър е с тегло по-малко от половин грам. Той се въвежда подкожно между втората и третата кост на китката на дясната ръка с помощта на голяма спринцовка. Операцията се прави при местна анестезия.
Чипът е направен във вид на капсула от органично стъкло, покрита с полипропилен, който способства за образуването около нея на колагенови влакна. Поради това имплантът може "да се разхожда" под кожата.
Цената е 200 долара плюс абонаментна такса за обслужване - от порядъка от 40 долара годишно.
Коментари