До неотдавна сомнамбулите са били смятани едва ли не за дяволски изчадия, а след това – за странни създания, които обикалят по покривите нощем. Но какво всъщност кара хората да правят тези безсмислени разходки нощем?
Това явление е свързано с много легенди. Сред учените, които се занимават сериозно с този проблем, е известен един класически случай. Има писмени медицински свидетелства за сомнамбул, който в сънно състояние влязъл в дома на съседката си и й направил бебе.
От латински думата сомнамбулизъм се превежда буквално – разходки по време на сън. Медицината е на мнение, че ходенето насън е нарушение на съня, което е свързано с непълно събуждане.
Причина за него могат да бъдат различни неврофизиологични процеси. Но на кой етап на съня сомнамбулът става и започва да ходи? Здравият човек веднага след като заспи изпада във фазата на така наречения бавен сън.
Тя продължава от 60 до 90 минути. През това време сънят преминава през четири стадия на развитие – от повърхностен до най-дълбок. Тонусът на мускулите се запазва, човек често сменя позата на тялото си и не сънува.
За фазата на бързия сън, която следва след бавния, е характерно отпуснато състояние на всички мускули на тялото с изключение на някои очни мускули и мускулите на носоглътката.
Точно в тези моменти сънуваме. Пристъпът на сомнамбулизъм може да се случи в момент на дълбок бавен сън. Първоначалните хипотези, че сомнамбулът възпроизвежда действията, които прави и насън, се оказали погрешни.
Краткият пристъп се характеризира с това, че сомнамбулът рязко се изправя до седнало положение, казва няколко думи и заспива отново. При сомнамбула всички органи на чувствата са „включени”.
Очите му са отворени, той чува всичко, поддържа равновесие на тялото по-добро, отколкото в будно състояние. С това се обяснява легендарната ловкост на сомнамбулите, които се катерят по високи парапети и покриви.
Чувството им за опасност е напълно притъпено. След събуждането те не помнят за разходките. Учените твърдят, че понякога сомнамбулизмът е реакция на организъм, изживял внезапен стрес.
Най-често сомнамбули стават деца и тийнейджъри. Пристъпът на сомнамбулизъм може да се предизвика изкуствено, ако по време на бавния сън внимателно изправите детето на крака.
Но ако детето ви само става и ходи насън, веднага потърсете невролог или психиатър, това може да е свързано с начало на епилепсия. Известни са случаи, в които сомнамбули са се пребивали, защото са сядали нощем зад волана. Така че крийте ключа от колата от порасналия си тийнейджър-сомнамбул.
В по-драматични случаи на прозорците се слагат решетки и сомнамбулът се връзва за леглото преди сън. Друг вариант е поставянето на корито с вода до леглото, за да разсъни спящия. Това обаче не винаги помага, защото често сомнамбулите успяват да се отвържат с лекота и да заобиколят коритото с вода.
Коментари
А една моя приятелка ми разказа, че нейния братовчед е ходил на сън в двора на къщата му и си е оправял колелото. А мой съученик също е ходил на сън чак до гората при едно езеро. И така, от два, три дни става на сън и ходи там и майка му го забелязала и една нощ го проследила до езерото. Той тъкмо тръгнал да влиза в езерото и майка му го извикала по име. А съм чувала, че сомнамбулите не се викат по име, защото може да се уплашат и то до смърт, но не знам дали е така.