След по-малко от 40 години обликът на Земята коренно ще се проемни. Скоростните темпове на изхабавяне на природните енергийни ресурси ще са единият фактор, който ще изиграе главна роля за носия световен ред, а от природна гледна точка екологичният баланс на планетата ни ще бъде нарушен отново заради изчерпване на ресурси, но в случая изцяло тези на океана.
Оказва се, че след по-малко от 40 години светът може да се изправи пред пълното унищожаване на рибата с промишлено значение. Човешките действия могат да се окажат пагубни за планетата ни, ако не бъдат предприети съществени реформи в системата на рибната промишленост.
Изключително мрачната прогноза относно бъдещето не само на живота на океана, но и на цялата планета е на еколози, които излагат теориите си в тазгодишния доклад на Програмата за околна среда на ООН (UNEP).
Едва ли човечеството осъзнава пред каква голяма катастрофа е изправено, ако не промени световния екологичен ред, започвайки с икономическата уредба. В трудовете на независими експерти, изготвени от Програмата за околна среда се разглеждат различни аспекти на влиянието на търсенето върху основните природни ресурси, в които влизат енергоносителите, питейната вода и други.
В резултат на засиленият риболов запасите от риба на планетата са спаднали с 30 на 100, заради което еколозите смятат, че към сегашния момент обемът на улова на риба превишава с 50-60 на 100 допустимите граници. Световните еколози горещо предупреждават да бъде преразгледана и променена политиката по отношение на риболовната индустрия.
За да се запази екологичният и социален баланс, последният от които е свързан с хората заети в риболовната индустрия, увеличаването на рибните запаси и опазването на околната среда, ни очаква екологичен катаклизъм. До 40 години рибата с промишлено значение ще изчезне, а към днешния момент може само да се гадае какви ще са последиците върху хората и планетата.
За над два милиарда жители на Земята, основната част от които живеят в бедни страни, рибата е основен хранителен продукт и основен източник на животински белтъчини. Ако тя изчезне ще изчезне и основният им източник на храна, което е предпоствка за нова световна криза.
Коментари