Фигурата

  • 12.02.14 11:40#1ДианаДианаНовакРегистрация: 05.07.12Град: -Отговори: 46ФигуратаМладата жена бе седнала до перваза на прозореца. Гледаше Луната и обсипаното със звезди нощно небе. Начинът по който бе застанала караше човек да реши че е статуя, ала лекото повдигане на гръдта и го разубеждаваше.
    Но в един момент спокойствието и бе прекъснато. В стаята се появи фигура, която още с появата си получи следният въпрос:
    -Време ли е? Сега ли тръгваме?
    Въпросът беше зададен едновременно с детски ентусиазъм и нотки на притеснение.
    -Не, не още, след малко.
    И все пак отговорът не и бе достатъчен и затова изрече строго:
    -Но ти така каза и преди малко. – След като „нахока” се обърна леко и погледна към градината. Въздъхна и повдигна погледа си. – Спомняш ли си когато бях под ябълковото дърво в градината? Колко приятно ме прегръщаше тогава.
    -Да, спомням си. – И този отговор като предишният бе кратък и явно недостатъчен за нея.
    - Защо ме пусна?
    -Исках да те задържа, исках да те взема с мен, но не можех. Още не бе дошло времето да дойдеш при мен.
    - Ех, време. Владетелят с най - много роби. Всички го искаме още и още, а вместо това то отлита. А може би за добро. А може би трябва да изгубим нещо за да разберем какво наистина значи за нас.
    - Да, но за някои то едвам се движи.
    - Те са щастливци. Дава им се по – голяма възможност да си свършат работата.
    -А ти имаш ли работа, която искаш да свършиш.
    - Не. Каквото е трябвало да направя съм го изпълнила, а от това което не съм ще си понеса последиците.
    Часовникът удари дванадесет и тя се усмихна саркастично.
    -Защо се смееш? Да не очакваш да се превърна в мишка?
    -Не. Настъпи часът на духовете. Духовете на миналото. – Тя спря за малко и замени усмивката със строго изражение. – Няма ли да тръгваме вече?
    -Не. Ще ти кажа когато стане време! - Този път отговорът беше строг и почти прозвуча като вик.
    -Добре. Разбрах. Не е нужно да те чува цялата къща.
    -Извинявай. А за какви духове на миналото говореше?
    - За нашите срещи. Преки и непреки.
    -Може би нашите срещи са прекалено много.
    -А може би бяха твърде малко. Имах нужда да те виждам. Само това ме караше да се чувствам жива?
    -Защо?
    -Защото когато се видехме всичко около нас умираше.
    -И това те е карало да се чувстваш жива?! Как по точно? Да се радваш на времето което ти остава, да се радваш на краткостта на един живот изпълнен с тъга, как те са мъртви, а и жива.
    -Ах , тъгата. Вечната спътница?
    -Защо е вечна?
    -Защото където и да си, каквото и да правиш, колкото и да я отричаш тя винаги ще те следва. Колкото и маски да си сложил тя винаги е там. Ето, вземи мен за пример. Аз съм безкрайно щастлива че тръгвам с теб, но има винаги ще има нещо което ще ми липсва и това ще ми носи тъга.
    Малко след като приключи часовникът би един след полунощ.
    Фигурата я прегърна и каза:
    -Хайде. Време е. Чакането свърши.

    На сутринта на същото място където стоеше младата жена предната вечер стоеше друга. Но тази беше възрастна.Имаше прошарени коси и изморени очи, а дрехите и бяха тъмни.И както беше направила през нощта фигурата наруши поредното спокойствие. Но и този път бе посрещната с въпрос:
    -Ти ли си? При нея ли ме водиш?
    ОтговорОтговор с цитат
  • 16.02.14 03:00#2ДианаДианаНовакРегистрация: 05.07.12Град: -Отговори: 46от: ФигуратаХора,дайте ми мнение, моля виОтговорОтговор с цитат
  • 21.02.14 11:38#3КатеричкаКатеричкаНовакРегистрация: 09.01.14Град: Стара ЗагораОтговори: 3от: Фигурата :x: :n: ОтговорОтговор с цитат
  • 22.02.14 03:05#4ДианаДианаНовакРегистрация: 05.07.12Град: -Отговори: 46от: ФигуратаДобре. Моля обясни какво не ти е харесало за да го поправяОтговорОтговор с цитат
Facebook
Любими
Twitter
Pinterest