Петък 13

  • 10.01.11 03:47#1мЕГИмЕГИНовакРегистрация: 21.11.10Град: ПловдивОтговори: 266Петък 13Денят петък 13-и е известен в цял свят и от дълги времена продължава да предизвиква у много хора неясното усещане на първобитен страх.

    Учените все още се опитват да намерят корените на суеверията за „черния петък“. Има няколко хипотези:

    Една от най-старата версии за лошата поличба от този фатален ден е, че петък 13-и идва от тайната вечеря на Исус и 12-те апостоли. Предателят Юда пристигнал последен, тринайсети. И до днес съществува поверието да не сядат тринадесет човека на една маса. Освен това, Исус Христос е разпънат точно на този ден – петък 13-и.

    На тайната вечеря присъстват общо 13 души - Исус и 12-те апостоли. И до днес у много народи съществува поверието 13 души да не сядат заедно на маса. Предателят Юда идва последен, тринайсети. Други припомнят, че Спасителят е разпънат именно в петък. Суеверието вероятно има връзка и с лунно-слънчевия календар, който трябва да има по 13 месеца в някои години, докато Григорианският и лунният ислямски календар винаги имат по 12 месеца в годината
    Според друга хипотеза, лошата слава на 13-ото число идва от древен скандинавски мит. 12 богове се събрали на вечеря във Валхала, в дома на бог Один. 13-я бог на злото и огъня Локи нахълтал и убил богът на радостта Балдер. Тогава Земята потънала в мрак.

    В Сащ съществува специален термин за числото 13 – параскевидекатриафобия, което означава страх от петък 13-и. Повече от 80 процента от небостъргачите отвъд океана нямат 13- и етаж. Много летища пък пропусат 13-ата писта.

    Имената на едни от най-известните серийни убийци по света съдържат по 13 букви – Theodore (Ted) Bundy, Jack the Ripper, John Wayne Gacy, Jeffrey Dahmer.

    А вас страх ли ви е от „черния петък“?
    ОтговорОтговор с цитат
  • 01.02.11 12:12#2GenadiDGenadiDНовакРегистрация: 09.01.11Град: -Отговори: 15от: Петък 13Абсурд! Та аз в петък 13 винаги получавам отлични оценки На мен ми е най-любимия ден. ОтговорОтговор с цитат
  • 01.02.11 12:13#3GenadiDGenadiDНовакРегистрация: 09.01.11Град: -Отговори: 15от: Петък 13janoaria : Денят петък 13-и е известен в цял свят и от дълги времена продължава да предизвиква у много хора неясното усещане на първобитен страх.

    Учените все още се опитват да намерят корените на суеверията за „черния петък“. Има няколко хипотези:

    Една от най-старата версии за лошата поличба от този фатален ден е, че петък 13-и идва от тайната вечеря на Исус и 12-те апостоли. Предателят Юда пристигнал последен, тринайсети. И до днес съществува поверието да не сядат тринадесет човека на една маса. Освен това, Исус Христос е разпънат точно на този ден – петък 13-и.

    На тайната вечеря присъстват общо 13 души - Исус и 12-те апостоли. И до днес у много народи съществува поверието 13 души да не сядат заедно на маса. Предателят Юда идва последен, тринайсети. Други припомнят, че Спасителят е разпънат именно в петък. Суеверието вероятно има връзка и с лунно-слънчевия календар, който трябва да има по 13 месеца в някои години, докато Григорианският и лунният ислямски календар винаги имат по 12 месеца в годината
    Според друга хипотеза, лошата слава на 13-ото число идва от древен скандинавски мит. 12 богове се събрали на вечеря във Валхала, в дома на бог Один. 13-я бог на злото и огъня Локи нахълтал и убил богът на радостта Балдер. Тогава Земята потънала в мрак.

    В Сащ съществува специален термин за числото 13 – параскевидекатриафобия, което означава страх от петък 13-и. Повече от 80 процента от небостъргачите отвъд океана нямат 13- и етаж. Много летища пък пропусат 13-ата писта.

    Имената на едни от най-известните серийни убийци по света съдържат по 13 букви – Theodore (Ted) Bundy, Jack the Ripper, John Wayne Gacy, Jeffrey Dahmer.

    А вас страх ли ви е от „черния петък“?


    Мен не ме е страх от нищо и никой, а та за петак 13 ми е спорен ден. Винаги на петък 13, имам само отлични оценки в даскалото.
    ОтговорОтговор с цитат
  • 02.02.11 03:56#4мЕГИмЕГИНовакРегистрация: 21.11.10Град: ПловдивОтговори: 266от: Петък 13Това е супер, аз също не се страхувам от тринадесето число и то в петък макар, че съм малко суеверна. Но пък съм и доста реалистка така, че не виждам чак толкоз по - различен ден да е от другите.ОтговорОтговор с цитат
  • 12.04.11 10:02#5Велислав Велислав НовакРегистрация: 12.04.11Град: -Отговори: 8от: Петък 13Хмм, чак да се страхувам, не знам, но в последните години, несъзнателно всичките ми приятелки са 13 номер в училище.ОтговорОтговор с цитат
  • 30.08.11 05:40#6мЕГИмЕГИНовакРегистрация: 21.11.10Град: ПловдивОтговори: 266от: Петък 13И на мен ми е любим петък 13 така, че аз също нямам такива абсурдни вярвания. Просто видях темата в нета и реших да я пусна тук.ОтговорОтговор с цитат
  • 03.01.12 03:26#7АлексАлексНовакРегистрация: 11.10.11Град: ВарнаОтговори: 112от: Петък 13Мен много ме е страх от самото число, а не от " черния петък".Аз съм на 13 години, 13 номер съм и много неща са все свързани с това число.Може и да нямам основание да се плаша, но това винаги ще бъде така.13 си е фатално число, много хора вярват в това.ОтговорОтговор с цитат
  • 10.03.12 11:37#8black.cocaineblack.cocaineНовакРегистрация: 05.03.12Град: -Отговори: 9от: Петък 13На мен пък петък 13ти ми е щастлив ден.ОтговорОтговор с цитат
  • 17.04.12 08:00#9викториявикторияНовакРегистрация: 15.04.12Град: -Отговори: 4от: Петък 13никога не ми е вървяло на петък 13,само лоши неща ми се случват имам чувството че съм прокълната ,да не ви казвам за какви лоши неща става дума,страхувам се от този ден!!!!ОтговорОтговор с цитат
Facebook
Любими
Twitter
Pinterest