Sanovnik.bg»Форум»Мистика и Езотерика»Произход и значение на символите

Произход и значение на символите

  • 02.12.10 04:44#1мЕГИмЕГИРегистрация: 21.11.10Град: ПловдивОтговори: 266Произход и значение на символитеНамерих тази тема случайно в интернет, когато търсих определение за СВАСТИКАТА. На мен ми е интересно, дано и на Вас да ви е интересно.
    Приятно четене приятели!

    Какво означава обърнатият кръст? Свастиката – символ на какво е? Пентаграмът – знак на дявола или защита срещу него? Чували ли сте за папският кръст? Символът е сложно понятие. Значението му може да се обясни просто, например знак, който представя в съкратен вид или значението на даден предмет. Но това е крайно недостатъчно.

    Символът е алегория, символът е знак, символът е аналогия. За да бъде символът символ, той трябва да бъде не напълно съответстващ на своето значение. Той трябва да съдържа и други определения, напълно независими от общо качество, което той е означавал веднъж. Според Хегел символът е двузначен.

    Пентаграм
    Когато е “права” пентаграмата изразява същността на идеалния човек, у когото разумът владее над всички онези животински страсти и качества, които традиционно се приписват на елементите, като същевременно се намира в единство и хармония с тях. От друга страна, когато е “обърната”, тя показва заблудената душа, която се владее от стихийните качества и чиито разум е подчинен на материалното. Такава душа се намира във властта на Дявола, така че съвсем естествено е, обърнатата пентаграма да се превърне в сатанински символ, за какъвто я считат и до днес.

    Анх
    Анх - най- значимият символ за древните египтяни, известен също и като "кръст с ръкохватка". В този кръст се обединяват два символа — кръст, като символ на живота, и кръг, като символ на вечността; заедно те символизират безсмъртието.

    Този кръст също така символизира съюза на земното и небесното. В иероглифното писмо с този знак се бележи "живот". Египтяните рисували анх върху амулетите си, за да удължат земния си живот; с този амулет били погребвани, за да са сигурни, че ги чака живот и в отвъдния свят. Вярата в силата на този символ се градяла върху представата, че именно така изглежда ключът, с който се отваря вратата на смъртта. Надявайки се, че самото присъствие на символа предпазва от наводнения и колебания на нивото на водата, рисували символа върху стените на каналите.

    Кръст на мира
    Кръстът на мира е символ, разработен от Джералд Холтом през 1958 година за създаващото се "Движение за ядрено разоръжаване".
    Този символ Холтом взаимствал от семафорната азбука. Той съставил кръста от символите за "N" (nuclear, ядрено) и "D" (disarmament, разоръжаване) и ги поставил в кръг, което символизирало глобалното съглашение. Той привлякъл общественото внимание след първия протестен марш на 4 април 1958 година от Лондон към центъра на ядрените изследвания в Беркшир.

    Скоро този кръст станал един от най-разпространените знаци на 60-те години, символизиращ както мира, така и анархията.

    Папски кръст
    Това е кръст с две допълнителни хоризонтални прави. Кръстът на папата се нарича още и "троен" кръст. Използва се в процесиите, в които участва папата. Трите кръстосани линии символизират властта и Дървото на живота.

    Свастика
    От древността свастиката е символизирала късмета. Този кръст, завъртян както по часовниковата стрелка, така и обратно на нея, може да се открие върху тъкани от племето Навахо, върху гръцка керамика, критски монети, римски мозайки, върху предмети, открити при разкопките на Троя, върху стените на индуски храмове и в много други култури от най-различни времена. Често това е символ на движението на слънцето по небесата, превръщащо нощта в ден — и оттук един по-широко тълкуван символ на плодородието и възраждането на живота.

    Краищата на кръста се интерпретират като символи на вятъра, дъжда, огъня и мълнията. В Япония това е символът на дълъг живот и процъфтяване. В Китай това е древна форма на знака "фан" (четирите посоки на света), а по-късно — символ на безсмъртието и обозначение на числото 10 000 — така китайците си представяли безкрайността.

    А също така и свещен символ на будизма.
    Ранните християни изобразявали свастиката върху гробовете като замаскирана форма на по-ортодоксалния кръст.

    Любопитно
    •Наводнената църква е символ на загубените души.
    •Драконът е символ на могъществото.
    •„Потопът“ е сравним с „кръщението“, а изливането на вино при жертвоприношенията — с поръсването на новородените с пречистваща вода или с ритуалните пролетни изкъпвания, които даряват със здраве и плодородие.
    •Прасето е символ на плодородието.

    Интересно нали?
    ОтговорОтговор с цитат
Facebook
Любими
Twitter
Pinterest