Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Пломби на 13 хиляди години изскочиха от устата на скелет в Италия

Пломби на 13 хиляди години изскочиха от устата на скелет в Италия

Череп

Почти сме убедени, че няма човек на планетата Земя, който обича да ходи на зъболекар. Колкото и добронамерени да са зъболекарите и колкото и посещаването им да е важно за нашето здраве, човек не може да се отърси от чувството, че влиза в стая на Инквизицията вместо в зъболекарския кабинет.

Колкото и страшна да ви се струва вибриращата метална машинка в ръцете на вашия зъболекар, може би ще се чувствате по-добре, че той използва именно нея, а не каменни инструменти например. Да, именно така са изглеждали най-модерните стоматологични уреди преди хиляди години. Изследвайки зъбите на археологически обекти, учените смятат, че праисторическите хора са измислили редица изчерпателни решения за проблемите на зъбите.

За да облекчат болките в неподдържаните си и изгнили зъби, хората в миналото правели коронки от восък, мазила от билки за венците и дори поставяли камъни на мястото на падналите зъби. Поредно доказателство, че стоматологията се е родила преди хиляди годни, откриха група италиански учени. Наскоро те обявиха, че са намерили човешки скелет с пломби в устата, който е на възраст повече от 13 хиляди години.

Праисторическите останки са открити край град Лука в Северна Италия. Принадлежали се на мъж на възраст 35 години, който живял по времето на последния ледников период, сковал Европа. При оглед на скелата учените видели, че на два от кътниците има странни дупки, които личало, че не са естествени образувания.

По-обстоен анализ показал, че са направени с каменно длето и приживе били пълни с битум – подобно на катран вещество, което може да се използва като антисептик или пълнеж, за да предпази зъба от заразяване, твърдят изследователите.

Разкопки

Досега за най-ранно доказателство за човешка пломба се смяташе зъб на 6 500 години, открит в днешна Словения. С новата находка обаче ставя ясно, че здравословното мъчение, наречено стоматология, се е зародило още със зората на човешкия род. Находката вече е изложена в музея на град Болоня и може да се види от широката публика.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest