Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Плутон бил по-голям, отколкото хората предполагат

Плутон бил по-голям, отколкото хората предполагат

Плутон

След историческото приближаване на космическия апарат на НАСА Нови хоризонти учените откриха неподозирани факти за планетата джудже Плутон в края на Слънчевата система.

Водещият специалист на проекта Алън Стърн обяви, че Нови хоризонти е бил в максимална близост до отдалеченото небесно тяло на 14 юли. Разстоянието между двата обекта е било 12 500 километра. Първоначалните данни, подадени до станцията на НАСА, показали, че обиколката на Плутон е 1185 километра или приблизително 60 километра повече от това, което се предполагаше досега.

По време на операцията си Нови хоризонти е преминал край планетата със скорост от 14 километра в секунда. Поради невъзможност машината да се снабди с достатъчно гориво, от американската космическа агенция не предвиждат нейната мисия да продължи на повърхността на планетата.

Целта ѝ е да вземе чрез наблюдение колкото се може повече данни, които в последствие да бъдат анализирани. След края на мисията си Нови хоризонти ще продължи към външната граница на Слънчевата система.

Освен по-големия размер на Плутон учените успяха да установят благодарение на изпратените данни, че има замръзнала вода по повърхността на планетата. Анализът показва, че Плутон е съвсем различен свят от смятаното досега.

Космическият апарат е заснел замръзналата вода на върха на планина, разположена в близост до Южния полюс на планетата. Засега учените не се наемат да кажат дали живителната течност е в големи количества.

Интересни данни са получени и за двата спътника на Плутон – Харон и Хидра. Първият е изграден от скална маса, докато вторият е съставен основно от замръзнала вода, съобщават от НАСА.

Началото на проекта Нови хоризонти бе дадено през януари 2006 година. За деветте си години в Космоса апаратът измина 4.8 милиарда километра. Първите данни, които НАСА получи, бяха снимани, докато машината се намираше на 260 милиона километра от замръзналата планета.

Най-важната част от мисията представляваше период от 30 минути, когато Нови хоризонти се приближи максимално до Плутон.

Отдалечената планета е забелязана за пръв път от учените през 1930 година и оттогава тя е изминала едва една четвърт от орбитата си около Слънцето.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.2
52
42
31
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари (1)

Изпрати
Monny Monsterr
Monny Monsterr
20.07.2015 22:30
Значи като не можеха да изследват по-подробно Плутон решиха че няма да е част от Слънчевата система. Но сега като науката може да се "приближи" до него вече е част от Системата. ок.
2
1
Vikito
Vikito
22.07.2015 14:30
Qvno e taka no inache statiqta e hubava nali :)
0
0