Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Космически кораби от графен летят, захранвани със светлина

Космически кораби от графен летят, захранвани със светлина

MarianeMariane
Джедай
329112127
Космически кораб

Мечтата на човечеството да излезе в Космоса, да пътува и да се засели на други планети, е на път да се сбъдне. Оптимистичната новина идва от Китай, където екип от учени обяви, че това може да стане възможно благодарение на неизвестно до този момент свойство на графена.

Според учените от университета в Тяндзин бъдещето на космическите технологии е в графена. Графенът може да бъде използван за строеж на космически кораби, които да се задвижват само от директната слънчева светлина, без да използват друго алтернативно гориво.

За онези, които все още не са чували за графена, ще кажем, че той е алотропна форма на въглерода, представляващ единичен равнинен лист, съставен от въглеродни атоми, свързани в шестоъгълна решетка.

Марс

Той се отличава с изключително здрава структура, електро- и топлопроводимост. Графеновият лист е 200 пъти по-здрав от стоманата, по-проводим от медта и по-гъвкав от каучука.

Екипът китайски учени е направил откритието, докато е изследвал свойствата на т.нар. графенова гъба, създадена при сливането на смачкани листове графенов окис. Те забелязали, че разрязвайки материала с лазер, светлината го избутва напред.

Откритието било шокиращо, защото до този момент с лазер са били премествани само единични молекули графен, а графеновата гъба била с широчина от няколко сантиметра. Тогава те поставили парчета графенова гъба във вакуум и насочили към тях светлина с различна дължина на вълната.

В лабораторни условия те успели да преместят парчетата с до 40 см. Най-големият пробив дошъл, когато преместили графен само с помощта на слънчева светлина и обикновена леща.

Космос

До този момент няма научно обяснение на феномена. Дори авторите на откритието не са сигурни какво кара графеновата гъба да се движи.

Едно от възможните обяснения е, че материалът действа като слънчево платно, т.е. фотоните на светлината предават кинетичната си енергия на електроните на графеновите атоми и когато тази енергия се натрупа, тя се освобождава и придвижва предмета в обратна посока.

Учени откриха, че този материал, който е с дебелина едва един атом, може да преобразува светлината в движение. Подобен кораб би превъзхождал космическия платноход.

Фотоните могат да предават кинетична енергия на предмет и да го придвижват напред. В космическия вакуум този слаб ефект може да натрупа достатъчно сила, за да придвижи космически апарат.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest