Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»САЩ, Русия и Китай бълват космически боклук

САЩ, Русия и Китай бълват космически боклук

Космически боклук

САЩ, Русия и Китай бълват космически боклук. Последните руски и американски експертизи ясно показаха, че пространството около Земята е препълнено с вече недействащи космически апарати.

Статистиката посочва, че първенец по замърсяване на Космоса е Русия. С руско производство са 6 300 единици от общо 17 119 обекта в земната орбита. Роскосмос отчита, че САЩ и Китай имат съответно 4 555 и 3 632 космически апарати.

Данните на НАСА се разминават с публикуваната на 21 декември 2014 година руска статистика. Американската експертиза твърди, че количеството обекти в орбита е 16 906. Според състава си предметите около Земята са степените на ракети и отломките от космическа техника - 13 025. След тях са действащите и излезлите от строя спътници - 3 881 и ускорителните блокове – 1894.

Едва 1 321 от апаратите в орбита са действащи, съобщават и двете космически агенции – НАСА и Роскосмос. Всички останали предмети са в графата космически боклук.

Замърсяване на космоса

Въпреки първенството на трите суперсили и други държави имат своя дял в замърсяването на Космоса. По данни на американската космическа агенция Франция е отговорна за 507 обекта, Япония - 207, Индия - 168, Европейската космическа агенция - 96, други страни - 783 обекта.

В началото на миналата година ръководителят на Роскосмос Владимир Поповкин предупреди световната общност, че ако не предприемат бързи мерки за справянето с проблема с космическия боклук, през близките 20 години човечеството може да загуби геостационарната орбита на Земята.

Според него все по-вероятно е всеки новоизстрелян космически апарат да се сблъска с отломък, обикалящ в Космоса. Той е категоричен, че в най-близо бъдеще пространството около земната орбита ще бъде напълно задръстено с космически боклук.

Поповкин призова за създаването на международно общество с цел решаване на проблема с космическия боклук.

За справка първият изкуствен спътник Спутник 1 е изстрелян в орбита около Земята на 4 октомври 1957 г. Спътникът е тежал около 83 килограма. Сигналите му се излъчат 22 дни, до 26 октомври 1957 г., когато батериите на предавателя свършват.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest