Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Камилите виновни за безводието в Австралия

Камилите виновни за безводието в Австралия

Камили

Камилите са пренесени в Австралия през 19–20 век – използвани са най-вече за транспортиране на различни видове стоки.

Оказва се, че те носят сериозни проблеми на екосистемата на Австралия. Причината е в това, че изпиват водата от артезианските кладенци, с което обричат останалите животински видове.

Директорът на австралийската неправителствена организация Ninti One Ян Фергюсън твърди, че до този момент се е предполагало, че камилите нанасят известна вреда, но едва сега става ясно, колко голяма е тази вреда. Според него камилите на практика пресушават напълно артезианските извори и дори и рибата не може да оцелее.

Проблемът с водата не е единствен - освен всичко камилите се разхождали по пътищата. По този начин създават сериозни проблем – те не само затрудняват шофьорите, но и пречат на безопасността на движението.

От австралийското правителство са изготвили план по тези въпроси и за започнали да решават проблема преди да се е задълбочил още повече. Идеята е да се съкрати значително броят на дивите камили в страната.

Вода

От 2008 година до този момент са отстреляни около 135 000 камили, а други 25 000 пък са продадени на месокомбинатите – за колбаси или за кайма. Това, обаче, не решава създалата се ситуация – над 140 000 камили все още живеят на свобода.

И докато камилите създават сериозни проблеми на австралийското правителство, биолозите са открили нов вид гръбначни делфини по бреговете на Австралия. Това съобщава на своите страници вестник „Вашингтон поуст“.

До този момент на науката беше известно, че родът Sousa се дели на три вида – тихоокеански, индоокеански и западноафрикански делфини. След новото откритие се оказва, че всъщност видовете за четири - новите делфини все още нямат официално наименование.

Биолозите са изследвали 235 ДНК образци, които са взели от делфини от различни региони. Новият вид делфини е известен на специалистите от известно време, но до този момент беше отнасян към вече известните делфини, информират ни биолозите.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest