Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Откриха молекула участваща в зараждането на живота

Откриха молекула участваща в зараждането на живота

AdminAdmin
Администратор
659325
Откриха молекула участваща в зараждането на живота

Голямо количество мравчена киселина, за която се предполага че участва в зараждането на живота, бе от открита в метеорит, паднал в канадско езеро през 2000 г.

Изследванията показали наличие на четири пъти повече мравчена киселина, отколкото в други изследвани метеорити. Само ниските температури в езерото са попречили разнасянето на летливия химикал, съобщава БТА.

Екипът от учени от университета в Алберта са уверени, че намерената мравчената киселина в падналия метеорит е с извънземен произход. Метеорита не е докосван от човешки ръце и няма замърсяване с органични съединения.

Фрагментите събрани от метероита в езерото били продадени през 2006 година на консорциум, в който участва Кралския музей в Онтарио.

"Интересно е, че толкова голямо различие между метеоритите се забелязва, и че те имат различен състав на определено съединение - каза Марк Сефтън - Това беше игнорирано дълго време, защото се съсредоточихме върху метеорита Мърчисън, но сега като има друга мостра ще можем да изследваме различна част от астероидния пояс, което значи и различна част от Слънчевата система."

Откритата мравчена киселина е вероятно образувана в студен космически район още преди появата на Слънчевата система поради наличието на различни изотопи водород в нея.

Химикалът е известен като редукционен агент, имащ действието на магнит за кислородните атоми при различни химични реакции.

Вероятно е мравчената киселина да е имала участие в преобразуването на примитивна РНК в ДНК. Само една от четирите нуклеотидни бази, които образуват РНК и ДНК, е различна. Урацилът е характерен за РНК, но в ДНК мястото му заема тиминът.

Сефтън откри урацил в метеорита Мърчисън и незначимо количество тимин. Мравчената киселина действа благоприятно върху реакцията, при която урацилът се преобразува в тимин.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest