Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Защо цветът на очите се променя

Защо цветът на очите се променя

Пламена M.Пламена M.
Джедай
983370
Цвят на очите

Промяната на цвета на очите се наблюдава почти при всеки човек, като при някои е доста по-осезаема, отколкото при други. Най-голямо впечатление прави това при бебетата. Ако например се роди дете със сини очи, то от първата до третата си година те да станат зеленикави.

Хората казват, че си „взел очите” на майка си и баща си, на баби и дядовци и т.н. Но наистина промяната на цвета на очите, и в частност цвета на ириса, прави впечатление и въпросът е защо се случва така.

Лекарите обясняват, както е при случая с бебето, че се дължи на пигментацията на ириса, причинена от физиологичната възрастова промяна. Меланинът играе голямо значение. Меланин- това са група пигментни вещества в човешкия организъм, който придават тъмен цвят, както на очите, така и на кожата, и косата. Неговото количество е важно.

Колкото по-голямо е, толкова нашите очи са в по-тъмна гама и обратно - в колкото по-малки дози се съдържа, толкова по- светли очи имаме. Най-горният слой на ириса е и най-тънък и в него се съдържат колагенни влакна и фибротици, както и пигментни-клетки-меланотици. Те са най-отгоре от всички.

Промяна на цвета на очите

По тази причина точно те определят цвета. Естествено е с годините и с увеличението или намаляването на меланина, очите ни да променят цвета си. Това обаче няма как да стане внезапно.

Голяма грешка е човек да се подвежда по светлината и да определя цвета на очите си спрямо нея. При различната такава, особено при пъстрите очи, цвета винаги ще е леко изменен от основния, защото светлината ще бъде отразена в окото.

Наследяването на цвета на очите е въпрос на комбинацията от доминантни е рецесивни гени, които всеки от двамата родители носи в себе си предава на бебето. Всеки може да наследи както комбинация от очите на двамата родители, така и да няма нищо общо с тях, а да е наследило тези на дядо си например. Но при наличието, например, на кафяви очи и при двамата родители, то вероятността детето да не е с такива е голяма.

Промяна на цвета на очите настъпва и при силни емоции, тъй като те са съпроводени от уголемяване и намаляване на зеницата, а тя на свой ред прави същото с ириса, в който пигментите се компенсират и настъпва лека промяна в цвета. Поради тази причина се говори, че човек сменя цвета именно на очите си, когато е гневен или влюбен.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.1
513
46
37
21
10
Дай твоята оценка:

Коментари (3)

Изпрати
Иван
Иван
13.05.2014 22:16
Аз съм на 21 години и понякога очите ми са сини а понякога зелени как става тва и на какво се дължи
4
0
Ива
Ива
05.11.2014 10:03
на тебе щоту си тъп!!!
1
10
magic
magic
23.04.2014 21:56
Четете статията. Казват почти невъзможно. Процентът наистина е много нисък, но е възможно. Но ако и двамата родители са със сини очи, то тогава е невъзможно да се роди дете с кафяви.
3
0
лол
лол
09.03.2014 00:21
"Но при наличието, например, на кафяви очи и при двамата родители, то е почти неизбежно детето да не е с такива" Еми аз аз съм чист пример .. и двамата ми родители са с кафяви очи а аз съм със сини ;))
9
0
лол
лол
13.04.2014 15:55
скоро научих че пра баба ми (от страната на баща ми) е била със сини очи ;) така че предполагам че от нея са ..
1
0
Ген
Ген
09.03.2014 18:31
Когато опре до биологични родители, сигурна е само майката! Но ако нито по майчина, нето по бащина линия имаш баба или дядо със сини очи - ми значи някой е помагал при правенето ти.
6
0