Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Как да звучите убедително

Как да звучите убедително

Нина НордНина Норд
Джедай
760495
Как да звучите убедително

За да внушавате доверие на събеседника или слушателя си и да звучите убедително, трябва само да помните старата римска поговорка, че най-важното нещо в света е мярката.

Хората, които говорят сравнително бързо, с глас, който не е прекалено висок, нито прекалено нисък, и правят няколко малки паузи, имат най-голям успех в убеждаването.

Хората, които говорят със скорост около 3.5 думи в секунда, успяват да убедят слушателите си в това, което искат да постигнат, за разлика от хората, които говорят прекалено бавно или прекалено бързо.

Много е важна бързината на речта, плавността на гласа, височината на гласа, защото всичко това, взето заедно, влияе върху убеждаването на хората.

Как да звучите убедително

Хората, които говорят прекалено бързо, се възприемат от другите като бърбороковци, които само се опитват да излъжат доверието на някой от слушателите.

Хората, които говорят прекалено бавно, се смятат от слушателите за прекалено педантични и леко глуповати. Те също не могат да бъдат убедителни.

Ако гласът ви звучи живо и бодро, с различна височина при различните изречения, които изразяват емоции, вашите думи ще постигнат лесно целта си.

Трябва обаче да внимавате, тъй като може да изглежда изкуствено, ако прекалите с изразяването на емоциите, което ще придаде театралност на изказванията ви.

Върху височината на гласа влияят най-вече размерите на тялото и размерите на гърлото. Мъжете имат по-дебел глас, а жените – по-висок. Мъжете, които говорят с леко писклив глас, имат най-малко успех в убеждаването, докато при жените височината на гласа няма особено значение.

Хората, които често правят кратки паузи между изреченията, имат по-голям успех в убеждаването, отколкото онези хора, които говорят, без да правят паузи.

Когато хората говорят, те правят около четири паузи в минута. Те могат да бъдат изпълнени с мълчание или с нещо друго, но това е най-доброто разпределение на паузите.

Когато говорите, без да правите необходимите паузи, речта ви звучи като заучена от учебник и хората остават с впечатление, че рецитирате нещо, заучено преди това.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest