Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Спиране на времето

Спиране на времето

Нина НордНина Норд
Джедай
760495
Спиране на времето

Времето тече с една и съща скорост, която не може да бъде променена. Но много хора, описвайки драматични събития, казват, че времето сякаш е спряло.

Това не е художоествен израз, а истина. Някои хора са успявали да се спасят от куршуми, защото са ги виждали като в забавен кадър как летят към тях.

Спиране на времето

На пръв поглед това е невъзможно, защото човешкото око не може да възприема обекти, летящи със скоростта на куршума. Но свидетели потвърждават, как са видели човек, който внезапно се хвърля на земята, а над него профучават куршуми.

Спирането на времето възниква обикновено в моменти на смъртна опасност. Хората успяват да забележат падащите от покрива висулки, преди да пронижат главата им. В такива случаи хората твърдят, че висулките като чел ли много бавно се спускали, така че те имали време да се дръпнат.

Какво всъщност се случва, когато човек има чувството, че времето тече като в забавен кадър? Физиците са категорични – събитията се развиват в строго определени времеви рамки.

Просто биологичните процеси в организма в критични ситуации се ускоряват. Нервните импулси се предават много бързо, мускулните влакна се свиват светкавично, макар човек изобщо да не осъзнава това.

Ходът на времето се ускорява в такива ситуации до сто и тридесет пъти. Всички, които са имали такова преживяване, твърдят, че всичко се е случило в пълна тишина.

Това се обяснява просто – когато индивидуалното време се ускорява повече от сто пъти, звуците, които ухото възприема, се превръщат в инфразвуци и не могат да бъдат чути от човека.

С възрастта времето сякаш ускорява хода си. Нервозността, умората, влюбването също изкривяват възприятието на времето. Вътрешният часовник на човека се влияе и от температурата.

Когато човек е болен и има температура, времето за него започва да се точи дълго. Това се случва и когато здрав човек се намира в условия на силна горещина. Ако човес се охлади с три градуса, времето за него се ускорява – минат ли тридесет секунди, той смята, че е минала минута.

Много хора възприемат хода на времето по различен начин – това зависи от скоростта на обменните процеси в организма. Разликите са свързани и с изработката на хормони като кортизол и вазопресин, които влияят върху усещането за хода на времето.

Затова, когато са заедно, влюбените имат чувството, че са минали минути, а те са били плътно един до друг цяло денонощие...

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4
53
41
31
21
10
Дай твоята оценка:

Коментари (3)

Изпрати
баста
баста
31.08.2013 23:21
Добра статия.. :)
1
0
Лора
Лора
10.05.2011 19:19
Да, когато съм с любимия си човек, все не ми стига времето, пък то винаги се оказва, че са минали часове.
0
0
симо
симо
09.05.2011 18:04
Вярно е това, преживявал съм го.
1
0