Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Великите изобретения и техните откриватели

Великите изобретения и техните откриватели

Нина НордНина Норд
Джедай
760495
Корона

Понякога на учените им трябват години, за да убедят света, че тяхното откритие е ако не гениално, то поне вярно. Първият, който прави популярна думата „Еврика! ”, е Архимед.

Историята за него стартира с това, че цар Хирон Втори се съмнявал дали короната му е направена от чисто злато и поискал от Архимед да разбере това, без да чупи короната.

Архимед не могъл да измисли нищо до момента, в който се потопил във ваната. Тогава го осенило прозрението, че може да изчисли плътността на короната, като я сложи във вода и проследи колко течност се изплиска навън. Той изскочил от ваната, тичал гол по улицата и крещял: „Еврика! ”

Самозалепващите се листчета, без които не може да съществува нито един офис, е изобретено от Спенсър Силвър. Той не можел да убеди никого, че изобретението му е полезно. За щастие негов колега негодувал, че листчетата, които слага в сборника си с църковни химнове, постоянно падат. Тогава той използвал самозалепващо се листче и резултатът бил зашеметяващ.

Микровълнова

Изобретяването на микровълновата печка е благодарение на военните. Идеята осенила инженера Пърси Спенсър, докато работел с магнетрони за военни радари. По време на работа с един радар в джоба на Спенсър се разтопило парче шоколад. Тогава той разбрал, че микровълните проникват в продуктите, за разлика от обикновените фурни, които нагряват външния слой.

Координатната система от аналитичната геометрия се дължи на мързела на Декарт. Той обичал да се излежава по цял ден и веднъж гледал полета на една муха над главата си. Той разбрал, че може да опише местонахождението й, ако знае разстоянието, на което тя се намира спрямо стените и тавана.

Идеята за електронно предаване на изображения осенила Фило Фарнсуърт, когато той копаел картофи на 14-годишна възраст. Това, което го вдъхновило, било движението на мотиката напред и назад. Той осъзнал, че сноп електрони може да сканира изображения по линии една след друга. По този начин телевизорите работят до появата на плазмените екрани. Фарнсуърт патентова изобретението си през 1927 година.

Една от многото идеи, осенили Никола Тесла, е идеята на променливия ток. Той се разхождал с приятел и цитирал Фауст и изведнъж започнал да чертае с бастуна си по земята схемата на променливия ток. Тесла се обединил с Джордж Уестингхауз за придвижването на тази идея, но най-яростният му противник бил Томас Едисон, който отстоявал идеята на постоянния ток.

Алберт Айнщайн се опитвал години наред да съгласува две противоречиви теории за Космоса и времето, но все не се получавало. Един ден, когато се прибирал вкъщи, той поглееднал часовниковата кула. Тогава го осенило прозрението, че времето тече по различен начин във Вселената взависимост от това колко бързо се движи обектът.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest