Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Космоса и Вселената»Къде се намира Земята в нашата галактика?

Къде се намира Земята в нашата галактика?

Къде се намира Земята в нашата галактика?

Как изчисляваме времето? Отговорът на този въпрос е ясен на всеки - като измерваме движението на Земята спрямо Слънцето. Обиколката на планетата ни около нейната звезда са от решаващо значение за процесите, които текат на Земята и определят живота ни.

Слънцето заедно с цялата Слънчева система също се движи и пътят, който изминава, е едно епично по своята същност пътуване около центъра на Млечния път. То е несъизмеримо по-грандиозно от това, което прави Земята.

Слънцето обикаля около галактиката, наречена Млечен път, за около 220 до 230 милиона години според астрономи от университета в Остин.

Погледнато от тази позиция часовникът на галактиката ще покаже, че планетата ни е в тийн възраст, на около 16 години. Съвсем младо е и Слънцето, на около 20 години. Дори Вселената не е никак стара, само на 60 години. Така ще изглеждат нещата от галактическа гледна точка.

Слънчевата система обикаля около Млечния път по подобен начин като Земята около Слънцето. Орбитите им са сходни. Но Слънцето не обикаля около звезда, а около масивна черна дупка, която е позиционирана в центъра на Млечния път. Гравитацията, която тя упражнява върху всичко в тази галактика, е огромна.

Скоростта на движение на Слънцето е голяма, около 230 километра в секунда. Това позволява на нашата звезда да се движи в почти кръгла орбита около центъра на галактиката и няма опасност да бъде издърпана към черната дупка.

Галактика Млечен път

Ако сравним времето в земната година с това в галактическата, то последното е в огромен мащаб. Галактическата година е около 220-230 милиона години. На други звезди в нашата галактика тя е различна величина.

Галактиката има размери около 100 хиляди светлинни години. Земята се намира на около 28 хиляди светлинни години от центъра. Ако визуализираме галактиката като един град, то Земята ще се намира в покрайнините, в предградията. Тези звезди, които обикалят близо до черната дупка, са в централната градска част и в тях галактическата година е кратка. На Земята е по-дълга.

Тези закономерности важат и за продължителността на една година на отделните планети. Меркурий е в най-вътрешната част на Слънчевата система и обикаля около Слънцето за 88 земни дни. А на Плутон му са нужни 248 земни години, за да завърши един орбитален цикъл.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest