Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Странното поведение на компаса в Бермудския триъгълник

Странното поведение на компаса в Бермудския триъгълник

Странното поведение на компаса в Бермудския триъгълник

На мястото, известно като Бермудския триъгълник, навигационните сили на компаса губят от своята правота по презумпция и исместват истината в други градуси. Иначе казано, компасът в Бермудския триъгълник показва нещо различно, в сравнение с останалите места по света. Онези, които споменават за странностите на поведението на навигационния инструмент в тази част на света обикновено изменят темата на повествованието, като че ли дават превес на идеята за тайнствените сили, които действат на това място.

Още Колумб се сблъскал с лъжливата информация, която компасът отчитал в Бермудския триъгълник. Мореплавателят стигнал до извода, че стрелката на компаса изобщо не сочи към Полярната звезда, както са считали неговите съвременници, а към някаква друга точка от пространството. Щурманът и целият екипаж се отнасяли с огромно уважение към научните познания на своя капитан, като му повярвали и за това и бързо се успокоили, имайки предвид объркването, което обвзело всички, когато попаднали в Бермудския триъгълник.

След повече от три века Уошингтън Ървинг в биографията на Колумб писал по този повод: „...обяснението, което Колумб е дал на това явление е било твърде правдоподобно, което свидетелства за остротата на неговия ум, винаги готов да намери единствено правилното решение в най-критичната ситуация. Възможно е първоначално Колумб да е издигнал тази хипотеза само за да успокои своите моряци, но както се изяснило по-късно, и самият Колумб се оказал напълно удовлетворен от такова обяснение.” И въпреки, че Ървинг поставял под съмнение хипотезата на мореплавателя, Колумб правилно решил загадката в Бермудския триъгълник.

Странното поведение на компаса в Бермудския триъгълник

Стрелката на компаса на това място сочи не към Северния полюс и не към Полярната звезда, а към Северния магнитен полюс, който се намира близо до остров Принц Уелски – на половината път между Хъдзъновия залив Северния географски полюс. На Земното кълбо има само няколко места, където стрелката на компаса сочи към Северния географски полюс; почти навсякъде тя се колебае от няколко градуса до 180.

Сега тази особеност на магнитната стрелка е добре известна на летците, моряците и любителите на пътешествия. Те знаят как да коригират показанията на компаса, за да определят посоката на географския плюс във всяка точка и всеки район от земната повърхност.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

3.8
51
43
30
21
10
Дай твоята оценка:

Коментари (3)

Изпрати
Monny Monsterr
Monny Monsterr
27.03.2014 20:34
Компасите там наистина се побъркват. Може да потърсите филми в интернет относно Бермудския триъгълник. Има истории на хора, които са били там. Една от най-известните е на Полет-19.
5 самолета са били на рутинна обиколка, но компасите са се побъркали, радарите също. В продължение на около 5 часа (до колкото помня) са се опитвали да се измъкнат от това място, но дори не са знаели накъде трябва да летят. След това още няколко самолета (мисля, че бяха 3) са ги търсели, но няма нито следа. 2 от самолетите изчезнали, другия се е върнал. Пилота разказва, че е попаднал на някакво място.. то си е било в небето, но облаците дори не приличали на облаци и имали странни форми.
Потърсете и гледайте филми за Триъгълника, много са интересни.
0
0
вероника
вероника
24.10.2011 19:16
и аз искам да разбера какво означава Бермутския триъгълник ? и какво би се случило на човек ако попадне там?
1
0
георги кост
георги кост
08.07.2011 11:40
Какво представлява Бермутския триъгълник ?
1
0
Жени
Жени
22.01.2014 02:34
Бермудски триъгълник е географска зона в Атлантическия океан, описвана най-често като района разположен между три мислени прави, свързаващи Флорида, Бермудските острови и Пуерто Рико. Според различни източници границите на зоната варират по размер и по форма.
Цялата тайнственост и вълнуващо предизвикателност на Бермудския триъгълник се обяснява с ключовата дума „метан“. След проучване е установено, че водата в района концентрацията на метан е много по-голяма, отколкото е в други части на Атлантическия океан. Той е причината векове наред приключенци и мореплаватели да изтърват от ужас от риска да попаднат в списъка на безследно изчезнали хора и кораби.
Изследователите смятат, че при освобождаването си от процепи от морското дъно, метанът се преобразува в газови балони. Те избухват на повърхността на водата, от което се намалява нейната плътност. Ако кораб има лошия късмет точно в този момент да е сред тях, веднага губи плавателната си способност и потъва.

Добрата новина за фантастите и любителите на загадки е, че разумната теория обяснява феномена само на половина. Учените няма как да обяснят причината, поради която и самолети са „погълнати” от Бермудския триъгълник.
1
0