Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Празници»На 30 септември честваме Свети Григорий - покръстител на арменския народ

На 30 септември честваме Свети Григорий - покръстител на арменския народ

На 30 септември честваме Свети Григорий - покръстител на арменския народ

На 30 септември имен ден празнуват хората с имена Григор, Гришо, Григорина и други производни на тях. С кого православната църква свързва този ден и кого почита на тази дата?

На 30 септември християнската църква почита паметта на Свети Григорий, просветител на арменския народ, и на Света мъченица Рипсимия. Какво свързва тези заслужили за вярата хора?

Свети Григорий е централна фигура в арменската църква. Той е роден през 257 година в знатното семейство на благородници, роднини на персийския владетел Артабан и арменския цар Курсар.

Войната, която избухва между перси и арменци, когато Григорий е още малък, го прогонва далече от дома заедно с родителите му. Той израства в Кесария Кападокийска и там става християнин. Вече възрастен и женен мъж, се завръща в Армения и службата му към владетеля го отвежда в царския двор на Тиридат.

Благосклонното отношение на царя бързо се променя, когато разбира, че верният му служител е християнин. Тъй като Григорий отказва да се отрече от вярата си, е подложен на много мъчения, а после хвърлен в яма, за да умре от глад и жажда.

Сам Бог се погрижил за него, внушавайки на една добра вдовица да му спуска храна и вода в ямата. Така Григорий оцелява цели 14 години.

През това време от Рим пристигат в Армения 37 монахини, а една от тях, Рипсимия, се отличавала с чудната си красота. Царят обаче нападнал манастира и всички монахини загинали мъченически след страшните изтезания, на които били подложени.

Свети Григорий

Тиридат бива наказан свише с лудост заради своята жестокост. На сестрата на владетеля насън било казано, че той ще се излекува, ако пусне Григорий от ямата. Това веднага било направено. Изтерзаният християнски мъченик най-напред събира останките на убитите девойки и ги погребва близо до столицата, а после води царя на мястото и се моли за неговото изцеление.

Чудото се случва. Тогава царят дава позволение на Григорий да проповядва християнската вяра сред народа, а през 301 година го изпраща в Кесария Кападокийска да бъде ръкоположен за епископ.

Завръщайки се, Григорий покръства царския двор, а после и целия народ. Така Армения става първата държава, официално приела християнството за своя религия.

През 325 година Григорий завършва живота си и е канонизиран за светец. На мястото, където са погребани Рипсимия и другите монахини, се издига манастир, който е място за поклонение.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest