Sanovnik.bg»Статии»Загадки на древността»Праисторически хора и животни»Уникално! Възстановиха лицето на мумия на скитите

Уникално! Възстановиха лицето на мумия на скитите

Пламена M.Пламена M.
Джедай
983371
Мумия на скитски войн

Лицето на мумифициран скитски войн на 2000 години бе възстановено. Благодарение на 3D скенер стана ясно кой стои зад глинената маска.

Въстановката и главата на скитския воин ще бъдат изложени в Британския музей в Лондон на тематична изложба. Това е поредният случай, в който съвременните 3D технологии помагат да пресъздадем образи от миналото.

Скитите са били едни от най-жестоките войни. Номади от ирландски произход, те имали буен нрав и стотици години тероризирали селища от Черно море до китайската граница.

3D скенерът разказва много за мумифицирания мъж. Той е бил войн, със мустак и пробито ухо, на което най-вероятно е носел обеца. Върху лицето му е имало дълбок белег, простиращ се от окото, чак до челюстта.

Интересното при скитския войн е, че не е погребан сам. До него е открит скелетът на мумифицирана жена. И двамата са положени в гроба с глинени маски. В най-скоро време лицето и на жената ще бъде сканирано и възстановено.

Скитски войн

Терорът, който скитите нанасяли на другите народи, е описан широко от Херодот. В последните години археолозите не спират да намират доказателства за жестокостта им. В разказите на историка се твърди, че в обичайния случай скитите са погребвани заедно със своята прислуга, кон и жените си. Това ставало само когато войнът умирал у дома или тялото му било транспортирано до там от бойното поле. Това се потвърждава от археологическите открития. В гробниците на скитите често са откривани слиги и коне. Животните са убивани с един удар между очите с бойна брадва, което може да се определи като доста хуманно за онези времена.

Скитите са народ без писменост и единствено от гробниците им може да се научи нещо повече за тях. Практиката повелявала в тях да слагат всичко, което може да потрябва на мъртвия - злато, оръжия, кожи, жените и конете им. Кожите и други краткотрайни предмети са успели да се запазят в продължение на хиляди години благодарение на суровия сибирски климат.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest