Sanovnik.bg»Статии»Загадки на древността»Учени изследват прах от най-старата галактика във Вселената

Учени изследват прах от най-старата галактика във Вселената

Космос

В търсене на истината за началото на Вселената и нейното развитие след Големия взрив учени от университета в Глазгоу, Шотландия започнаха мащабно проучване на галактическия прах, разпръснат по краищата на вътрешните галактики.

Изучаването на космическия прах позволява по-добре да се разберат процесът на образуване на звездите и еволюцията на галактиките, доколкото галактическият прах се образува в периода на създаване и разпадане на звездите.

Шотландските учени извършват своето проучване с помощта на мощния телескоп Atacama Large Millimeter Array (ALMA).

Те изучават праховото съдържание на много стари галактики, появили се преди 1 милиард години, след Големия взрив. Статия с текущите резултати от изследването беше публикувана в научното списание Нейчър оф сайънс.

В статията се отбелязва, че изследването е потвърдило отдавна изказаното от учените предположение, че родените в самото начало след Големия взрив галактики съдържат средно 12 пъти по-малко прах, отколкото галактиките, появили се 2 милиарда години по- късно.

Снимка Космос

Наскоро благодарение на космическите телескопи на НАСА Хъбъл и Spitzer беше открита и една от най-старите галактики, позната на научната общност досега.

Сайтът на Националната космическа агенция на САЩ съобщи, че галактиката A1689-zD1 се е формирала едва 700 милиона години след Големия взрив, което е сравнително малък период от време, що се отнася за началото на времето и пространството.

A1689-zD1 в младата Вселена е имала характеристиките на стара съвременна галактиката. В нея са били натрупани много прах и звезди. Сега в нея за една година се образуват звезди с обща маса не повече от 12 слънца.

Въз основа на получените данни от двете изследвания учените от университета в Глазгоу са успели да създадат обобщена скала, по която може да се определи условната възраст на галактиките по космическия прах, обикалящ около слънцата на отдалечените звездни купове.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest