Sanovnik.bg»Статии»Загадки на древността»Най-старото огнище за печени ястия е на 300 000 г

Най-старото огнище за печени ястия е на 300 000 г

Пламена M.Пламена M.
Джедай
983371
Пещера

Храната винаги е била нещо повече от просто средство за оцеляване. Тя е служела са сприятеляване, ухажване и празнуване. Споделянето ѝ винаги е било част от човешката история.

Наскоро археолози разкриха може би най-древното място, даващо свидетелства за древните ястия. В пещерата Кесем край Тел Авив се откриват огнища на възраст 300 000 години.

Пещерата Кесем се намира близо до град Рош Аин в Израел. Откритите артефакти в нея са най-старите, отнасящи се до древната кулинарна традиция.

Учените предполагат, че хомо сапиенс се е научил да използва огъня преди около един милион години. Най-ранните данни до момента за контрола на човека над огъня и използването му за приготвяне на храна се оценяваше на 110 000 години. Те идват от водопадът Каламбо в Замбия. Новите разкрития в пещерата Кесем обаче преобръщат тези представи.

Археолозите взимат почва от центъра на пещерата. Анализите показват два периода на палене на огън на това място, разделени от трети, в който пещерата не е била обитавана. Най-ранният от тях се отнася към времето отпреди 300 000 години.

В пещера Кесем текат разкопки още от 2000 година. През 2010 г тя придоби широка популярност с откритите там човешки зъби и анализите им. Резултатите доказват, че хомо сапиенс е живял тук няколко десетки хилядолетия, преди появата му в Африка.

Огън

Пещерата Кесем дълги хилядолетия е била използвана в древни времена. Години след това е станала непригодна за обитаване, тъй като природните процеси практически са запечатали входа ѝ. Това я прави уникална.

Разкрита е съвсем случайно в края на 20 век по време на ремонтни работи. Тук процесите на разпад са текли по-бавно и са запазили непокътнати едни от най-важните данни за нашите праотци. Разкопките продължават, а разкриването на още интересни привички от живота в древността е само въпрос на време.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest