Sanovnik.bg»Статии»Загадки на древността»Магна харта на свободите

Магна харта на свободите

Магна харта на свободите

Магна Харта на свободите или още Великата харта на свободите, представлява акт или договор, който на практика ограничава властта на краля. Ограничението е главно с цел да се спазват правата и интересите на аристокрацията, на гражданите от кралските власти.

Този договор е подписан през 1215 година на 15 юни, от крал Джон Безземни, който е бил принуден да го подпише от английските благородници. Заради злоупотребите на крал Джон с властта, която има, английските благородници настояват той да подпише Великата харта на свободите, с което защитават не само себе си, а и обикновените английски граждани.

Несправедливото управление, което е упражнявал крал Джон, налага опозицията, да измисли изключително важния принцип, който се съдържа във Великата харта на свободите, а именно, че всички са равни пред закона, нито цар, нито законодател не могат и не бива да си мислят, че стоят над него.

Друг важен принцип в Магна Харта е този за независимостта на английската църква. В този договор съвсем ясно е обявено, че църквата трябва да бъде свободна и да изпълнява своята мисия, както е повелено от Бог.

Крал Джон Безземни, който в исторически план е един от най-малко обичаните крале в Англия, след по-малко от година анулира Хартата. След като умира, на престола се възкачва синът му Хенри III, който обаче потвърждава Магна Харта, а след него и Едуард I, както и Едуард II.

През 15 и 16 век, Хартата била на практика забравена, но по време на Английската буржоазна революция, изиграва изключителна роля – опозицията я използва, за да обясни, че кралят не е над закона и трябва и може да бъде контролиран.

Първата Магна Харта, която е подписана през 1215 година, не е съхранена, но се пазят няколко копия във Великобритания. Всъщност Великата харта на свободите дава начало на приетия през 1689 година Закон за правата (Bill of rights), в който се твърди, че монархът може да управлява само, ако има съгласието на Парламента. Този закон е приет по времето на Славната революция (1688 г.).

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest