Лодката на Галилей

AdminAdmin
Администратор
659325
Лодката на Галилей

Голямата суша през 1985-86 г. води до това, Галилеево море да достигне до необичайно ниски нива, излагайки големи области по протежение на бреговата линия на показ. Двама братя, Мош и Ювал Луфан от Кибутс Гиносар, откриват близо до Тиберий по протежение на северозападния бряг на морето, останките на 2 000-годишен кораб, погребан в тинята.

Израелският археолог Шели Вашман, експерт в областта на морската археология, разглежда потъналата лодка на място и потвърждава, че е доста по-древна в сравнение със съвременните плавателни съдове. Неговото твърдение е на базата на строителната техника, използвана в древността, при която дъските на корпуса са съединени в краищата си чрез врязване и отделните части се държат заедно от дървени клинове. Това е първият път, когато древна лодка е открита в морето на Галилей.

Откритата лодка е с размери около 30 фута дължина и 8 фута ширина в най-широката й част. Тя е разкопана през февруари 1986 г. и внимателно е преместена около 1600 ярда до специално конструиран за запазването й басейн, където остава в продължение на няколко години, подложена на реставриране.

Въз основа на фрагменти от керамични съдове, намерени в лодката, се счита, че тя датира някъде от периода между края на 1-ви век пр. Хр. до около средата на 1-ви век. Седемнадесет парчета от керамични съдове са били използвани в анализа, включително и цяла лампа, готварски съд, както и разпознаваеми фрагменти от съдове за готвене, делви и стомна.

Тези керамични съдове са идентифицирана като част от сбирка, позната от други Галилееви находки от разкопки. В допълнение, датирането на въглерод 14 потвърждава, че находките са от периода между 120 г. пр. Хр и 40-та г.

Открито е доказателство, че лодката може едновременно да плава и/или да се управлява чрез гребане. Очевидно е също, че в лодката могат да се настанят четири гребци плюс кормчия. Изчислено е обаче, че лодката може да побере петнадесет лица, подобно на лодката, в която Исус и дванадесетте му ученици пътували в морето.

През последните години, лодката, консервирана с големи усилия, има постоянен дом в специално построена изложбена зала в Кибутс Гиносар. Тя има изключително значение за туристите, които посещават Светата земя, опитвайки се да визуализират Учителя Галилей.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4
54
42
32
21
10
Дай твоята оценка:

Коментари (2)

Изпрати
1
1
14.03.2013 15:47
Прочети статията и за Йети и можеш да паднеш. Уникална липса на обща култура. Не съм сигурен от некадърен преводач или някой дописва после абсолютни глупости.
0
0
Галилео
Галилео
15.01.2013 17:55
Хора, какво е това Галилеево море? Да не би да имате предвид Галилейското езеро, кръстено на областта Галилея, а не на Галилео Галилей. И се ловя на бас, че под "Учителя" в последното изречение се има предвид Исус. Ръка му стискам на преводача - за пръв път виждам по-откачен превод от този на гугъл.
0
0