Sanovnik.bg»Статии»Загадки на древността»Най-древната обсерватория в Европа е на 7000 години

Най-древната обсерватория в Европа е на 7000 години

Жана Г.Жана Г.
Новак
1k887
Най-древната обсерватория в Европа е на 7000 години

Най-древната обсерватория в Европа e построена преди 7000 години и се намирала край град Кина, в близост до Лайпциг, обявиха немски археолози.

Прочутата обсерватория и култово място на древните - Стоунхендж (Stonehendge) е издигната 2000 години по-късно. Екипът археолози се натъкнал на уникалната находка случайно, докато анализирал снимки на района, направени от въздуха.

Обсерваторията се състои от четири окръжности, вписани една в друга. Диаметърът на най-голямата е 120 метра. Експертите са категорични: това са останки от най-старата обсерватория в Германия, построена около 5000 г. пр. н. е., или 2000 години преди Стоунхендж.

Обсерваторията е представлявала дървена крепост, издигната от орехови трупи, която е имала четири порти. Входовете сочат с изненадваща точност в четири посоки - североизток, югоизток, югозапад и северозапад. По време на лятното слънцестоене около 3, 50 ч. слънчевите лъчи са преминавали през североизточния отвор на крепостта, падайки точно върху мястото за жертвоприношения в центъра й.

Експертите заключават, че именно там хората от каменната ера са се молели и са принасяли жертви на Слънцето и Луната. Намерени останки от човешки скелети доказват, че хора също са били принасяни в жертва. Обсерваторията служела и за календар на древните - по нея те се ориентирали кога е време за оран или прибиране на реколтата.

В обсерваторията били извършвани дори мозъчни операции с отваряне на черепа. Пациентите не само оцелявали, но дори се възстановявали бързо, показват анализи на намерените останки.

Обсерваторията край Кина съществувала около 2500 години, до бронзовата ера.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest