Sanovnik.bg»Статии»Загадки на древността»Очакват се превалявавания от звезди и комети

Очакват се превалявавания от звезди и комети

Нина НордНина Норд
Джедай
760495
Очакват се превалявавания от звезди и комети

През тази година ще можем да се насладим на голямо количество звездни дъждове. Но за да бъде удоволствието пълно, трябва да се спазват някои условия.

Като начало трябва да се знае кога точно се очакват падащите звезди и да се намери място далече от градската джунгла, където небето е съвсем чисто.

Като намерите подходящото местенце, определете коя е най-тъмната видима част на небето, тъй като падащите звезди могат да се появят къде ли не.

Но всъщност те падат съвсем далече от видимите съзвездия, в чиято чест са наречени. Например метеорният поток от Леониди ще се вижда в основни линии в района на съзвездието Лъв.

Очакват се превалявавания от звезди и комети

От петте силни метеоритни дъждове, които предстоят през тази година, след като потокът от Квадрантиди отмина през януари, а Лиридите – през април, някои ще бъдат много по-видими от другите.

Лиридите са позволявали видимост до 15 метеора на час. При добри условия наблюдателите на Персеидите през Август или на Хеминидите през декември могат да видят до 100 метеора в час.

А ето и най-атрактивните метеорни потоци на 2010 година:

Делта Аквариди

Комета от неизвестен произход, видим източник – съзвездието Водолей. Период на активност – 14 юли – 18 август. Най-видими ще са в нощта на 30 юли. Тогава ще летят по 15 метеора на час. Добре ще се наблюдават два часа преди изгрев слънце. Скоростта на метеорите е 42 километра в секунда.

Персеиди

Комета с произход 109P/Swift-Tuttle, видим източник – съзвездие Персей. Период на активност – началото на август, пикът на активност се пада на 12 август през нощта. Тогава ще се виждат по 50 метеора в час. Персеидите се смятат за един от най-красивите звездни дъждове, защото е най-ярък.

Ориониди

Комета с произход 1P/Halley, видим източник – съзвездие Орион. Период на активност – 4 октомври – 14 ноември, пик на активност – нощта на 22 октомври, когато ще падат по 15 мотеора на час. Този звезден дъжд също е много красив, със зелени и жълти избухвания и огнени кълба.

Леониди

Комета с произход 55P/Tempel-Tuttle, видим източник - съзвездието Лъв. Период на активност от 7 до 28 ноември, пик на активност – нощта на 17 ноември. Тогава ще се виждат по 15 метеора на час.

Понякога Леонидите получават статус на метеорна буря, когато в небето се появяват хиляди падащи звезди. Според учените такава буря се случва веднъж на 33 години. За последен път такава буря е засечена през 2002 година.

Хеминиди

Комета с произход 3200 Phaethon, видим източник – съзвездие Близнаци, период на активност – от 4 до 16 декември. Пик на активност – нощта на 14 декември, когато ще падат по 50 метеора в час.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest