Sanovnik.bg»Статии»Загадки на древността»Исторически Личности»Марк Аврелий - живот и управление

Марк Аврелий - живот и управление

Живот и управление на Марк Аврелий

Марк Аврелий е римски император, който управлява между 161 и 180 г.

Ранен живот на Марк Аврелий

Роден през 121 г в Рим, той е известен с философските си интереси и е един от най-уважаваните управници на Римската империя. Роден е в заможно аристократично семейство, изучавал е латински и гръцки и се е увличал по стоицизма като философско течение.

Марк Аврелий се е отличавал като сериозен, интелигентен и трудолюбив и затова бил забелязан от тогавашния император Адриан. Той кара определения за негов наследник Антоний Пий да осинови младежа и да го определи за свой наследник.

Така и става. Така Марк Аврелий попада сред дворцовия живот и започва да се учи на управление и политика.

През 140 г той става лидер на Сената и задълбочава своите знания за политиката и философията, изучава и право. Превръща се в силен управник, който подпомага управлението на Антоний и му оказва неоценима подкрепа.

През 145 г се жени за дъщерята на императора - Фаустина, с която имат много деца.

Управление на Марк Аврелий

Марк Аврелий - император на Римската империя

През 161 г Антоний умира и Марк Аврелий става император. Той настоява неговия осиновен брат да управлява заедно с него под името Луций Аврелий.

Управлението на двамата императори е белязано от войни и бедствия. Още в началото те започват война с Партското царство за контрол върху Изтока, който печелят благодарение на добрите пълководци в армията си.

Завръщайки се в Рим, войниците донасят неизвестна болест. Тя върлува в продължение на години и убива част от населението.

Към края на 60-те години на 2 век двамата братя започват война с германските племена, които са пресекли Дунав и нападат римски градове. По време на тази война Луций умира и оставя брат си сам да се справи с нашествениците.

По време на управлението на Марк Аврелий не липсват и вътрешни конфликти.

През 175 г Авидий Касий, римски сенатор и оперативен командир на 3-те галски легион, се обявява за император след слух за смъртта на Марк Аврелий.

Тъй като слухът се оказва неверен, Марк Аврелий се принуждава да замине на Изток, където е Авидий, за да се бие с узурпатора. До битка така и не се стига, защото Авидий Касий е убит от един от собствените си войници.

През 177 г Аврелий отново се бие с германците. По време на боевете обявява сина си Комод за свой наследник и управлява съвместно с него до смъртта си през 180 г.

Марк Аврелий е един от Петте добри императори заедно с Нерва, Траян, Адриан и Антонин Пий. Те са пример за добро управление, въпреки че са осиновени и не са кръвни наследници на трона.

Марк се жени за Фаустина. Двойката има първата си дъщеря Домиция Фаустина през 147. г. След нея имаше поне тринадесет деца, включително две двойки близнаци. Фаустина е много плодородна, за съжаление, повечето деца, които тя ражда, умират по време на ранна детска възраст.

Като един от петимата добри императори, Марк Аврелий несъмнено е бил един от най-добрите владетели по време на славата на Римската империя. Въпреки че се разпадна доста зле след смъртта му, той си осигури наследство, което досега е хвалено.

Мъдрости от Марк Аврелий

Един от философите, повлиял най-много на мисленето ни, е Марк Аврелий. Той е един от последните добри императори на Рим - който искрено се грижи за благосъстоянието на подчинените си.

Марк Аврелий е живял във време, когато смъртта е била преобладаваща - и хаосът е бил навсякъде. Той написва наръчник (за себе си), който сега знаем като Медитации. Не знаем със сигурност дали е имал намерение да го публикува на обществеността. Той може би го написва за себе си - за да се справи със собствените си вътрешни демони.

Въпреки че той написа тези думи преди около 2000 години - неговите прозрения все още имат силна тежест и днес.

Как можем да приложим неговата стоическа философия към нашето ежедневие? По-долу има някои прозрения, които можете да приложите в собствения си живот:

Ето житейски уроци от Марк Аврелий

1. Не губете това, което остава от живота ви, в спекулации за съседите си. Всичко, което ви отвлича вниманието от верността към Владетеля във вас, означава загуба на възможност за друга задача. - Марк Аврелий

Имаме ограничено време на земята. Защо да губим ценната си енергия, притеснявайки се за нашите съседи? Защо ни е грижа какво правят и какво мислят за нас?

Това, което трябва да направим, е да се съсредоточим върху нашата задача. Каква е нашата задача? Каквото и да е нашето призвание на земята - независимо дали това означава да създаваме изкуство, да даваме възможности на другите или да бъдем любящ родител.

Със социалните медии ние сме пристрастени към това, което правят другите. Губим умствената си енергия, като завиждаме на другите. Сравняваме се с тях - чувстваме се разочаровани, че не сме толкова успешни, колкото нашите връстници. Гледаме другите с изискани коли, изискани камери и изискани къщи.

Ами ако прекараме целия си живот, игнорирайки това, което другите правят - и се фокусирахме само върху себе си? Не мислите ли, че щяхме да сме по-щастливи.

2. Реалността се формира от вашето мнение

Няма „обективна“ реалност никъде - ние оформяме нашата собствена реалност. Например можете да бъдете милиардер с всички материални притежания, които желаете, и все пак да се чувствате като „провал“ (може да се сравните с други милиардери, които са дори по-богати от вас).

Може да сте бедни и да живеете в беден квартал, но може да сте изключително щастливи - защото сърцето ви е пълно с благодарности.

Марк Аврелий казва: Животът е само това, което го смятате.

Той също така ни напомня: Животът е мнение.

Винаги, когато става въпрос за нещо в живота ни, това зависи от нашето собствено мнение за себе си. Ние смятаме кое е добро и лошо в живота ни.

Ние формираме собственото си възприятие за света с нашите мисли. Не съществува външна „реалност“ извън нашите възприятия.

Практическият начин, по който можете да приложите този начин на мислене в живота си, е следният: вижте всичко в положителна светлина .

Например, да кажем, че някой говори за вас глупости в лицето ви. Вместо да се чувствате разочаровани, можете да си кажете:Радвам се, че някой говори глупости за мен, това означава, че не съм скучен - и правя нещо интересно.

Освен това, когато хората ни обиждат, опитват се да ни навредят или ни критикуват - не обидата ни вреди. Нашата интерпретация на това, което казват, ни боли. Марк Аврелий ни казва:

Ако не гледам на това нещо като на зло, не съм наранен.

Ако останем слепи и глухи за чуждите обиди, как тогава те ще ни наранят?

3. Марк Аврелий също ни казва: Отхвърлете чувството си за нараняване и самото нараняване изчезва.

Всяко „нараняване“, което получаваме в живота, е само наше мнение.

Една метафора, която обичаме, е следната: представете си, че сте в лодка насред езеро. Мъгляво и тъмно е като в лош сън. Изведнъж ви удря друга лодка и си блъскате главата. Вие сте ядосани и разочаровани и искате да прокълнете другия човек, който току-що се е натъкнал на вас. Но тогава, когато мъглата се размие, разбирате, че другата лодка е била празна. Сега вече не се чувствате ядосани, защото осъзнавате, че другата лодка е празна. Осъзнайте, че всички останали, които се опитват да ни навредят, са просто празна лодка.

4. Смъртта чука на вратата ви

Много хора забравят фразата: “memento mori” - помнете, скоро ще бъдете мъртви.

Когато знаем, че смъртта е близо, не си губим времето. Не губим ценното си свободно време за гледане на телевизия или други форми на пасивно забавление. Ние бързаме да правим това, за което сме жадни, и работим, което е значимо за нас. Прекарваме повече време с близките си и изпускаме излишните хора и действия от живота си.

Напомняйки си за смъртта, ние се фокусираме.

Помислете за всички хора, които научават, че имат рак или някаква друга болест. След като открият това, те изоставят всички гадости, които не обичат да правят в живота - и се фокусират само върху това, което е важно за тях.

Като не забравяме ежедневно за смъртта, няма да загубим и капка от времето си.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest