Sanovnik.bg»Статии»Загадки на древността»Древна Гърция»Аристотел - историята на великия философ

Аристотел - историята на великия философ

Аристотел - историята на великия философ

Аристотел е древногръцки философ и учен, който все още се смята за един от най-великите мислители в политиката, психологията, етиката и философията. Когато Аристотел навършва 17 години, той се записва в Академията на Платон. През 338 г. той започва да обучава Александър Велики. През 335 г. Аристотел основава собствено училище Лицей в Атина, където прекарва по-голямата част от живота си в обучение, преподаване и писане. Някои от най-забележителните му творби са Никомаханова етика, Политика, Метафизика, Поетика и Предварителни Анализи

Аристотел е роден около 384 г. пр. Хр. В Стагира, малко градче на северното крайбрежие на Гърция, което някога е било пристанище.

Семейство, ранен живот и образование на Аристотел

Бащата на Аристотел Никомах бил придворен лекар на македонския цар Аминта II. Въпреки че Никомах е умира, когато Аристотел е бил малко момче, Аристотел остава тясно свързан с Македония и повлиян от нея до края на живота си. Малко се знае за майка му Феста - смята се също, че тя е умира, когато Аристотел бил млад.

След смъртта на бащата Никомах Проксен, който бил женен за по-голямата сестра на Аристотел Аримнесте, става опекун на Аристотел до пълнолетие. Когато Аристотел навършва 17 години, Проксен го изпраща в Атина, за да следва висше образование. По това време Атина се счита за академичен център на света. В Атина Аристотел се записва в Академията на Платон, най-голямата гръцка институция за обучение и се е доказва като образцов ученик. Аристотел поддържа връзка с гръцкия философ Платон, който е ученик на Сократ, и неговата академия в продължение на две десетилетия. Платон умира през 347 г. пр. Хр. Тъй като Аристотел не е съгласен с някои философски трактати на Платон, Аристотел не наследява позицията на директор на академията, както мнозина са очаквали.

След смъртта на Платон Аристотел заминава за Македония, за да обучава сина на Филип Македонски, тогавашния 13-годишен Александър Велики. Филип и Александър държат на Аристотел и гарантират, че македонският съд щедро го компенсира за работата му. По време на тригодишното си пребиваване в там Аристотел се среща и се се жени за първата си съпруга - Питиас, племенницата на крал Ермия. Заедно двойката има дъщеря Питиас, кръстена на майка си. През 335 г. пр. Хр., годината, в която Аристотел открива Лицей, неговата съпруга Пития умира. Скоро след това Аристотел се впуска в романтика с жена на име Херпилис, която произхожда от родния му град Стагира. Според някои историци Херпилис може би е била робиня на Аристотел, предоставена му от македонския съд. Предполага се, че в крайна сметка била освободена и той се жени за нея. Известно е, че Херпилис ражда деца на Аристотел, включително един син на име Никомах.

През 335 г. пр. Хр., след като Александър наследил баща си като цар и завладява Атина, Аристотел се връща в града. В Атина Академията на Платон, управлявана от Ксенократ, все още е водещо учебно заведение. С разрешението на Александър Аристотел открива свое училище в Атина, наречено Лицей. Аристотел прекарва по-голямата част от остатъка от живота си като учител, изследовател и писател в Лицейя в Атина до смъртта на Александър Велики. Членовете на Атинския Лицей написват своите открития в ръкописи. По този начин те събират огромна колекция от писмени материали на училището, които по древни сведения били зачетени като една от първите големи библиотеки.

Когато Александър Велики умира внезапно през 323 г. пр. Хр., Промакедонското правителство е свалено и в светлината на антимакедонските настроения Аристотел е обвинен в неблагочестие за неговата връзка с бившия си ученик и македонския съд. За да не бъде преследван и екзекутиран, той напуска Атина и бяга в Халкида на остров Евбея, където остава до смъртта си година по-късно.

Книгите на Аристотел

Аристотел - историята

Аристотел пише приблизително 200 творби, повечето под формата на бележки и ръкописи, които се докосват до разсъжденията, реториката, политиката, етиката, науката и психологията. Те се състоят от диалози, записи на научни наблюдения и систематични творби. Неговият ученик Теофраст, за който се твърди, се е грижил за писанията на Аристотел, по-късно ги е предава на своя ученик Нелеус, който ги съхранява в трезора, за да ги предпази от влага и за да не бъдат отведени в древен Рим и използвани от учени там. От приблизително 200 творби на Аристотел само 31 са запазени. Повечето датират на времето на Аристотел в атинския Лицей.

Поетика или За поетическото изкуство

Поетиката е научно изследване, в което Аристотел наблюдава, анализира и определя трагедията и епичната поезия. "В сравнение с философията, която представя идеи, поезията е имитационно използване на език, ритъм и хармония, които представляват обекти и събития в света. Трагедията и епосът подражават на по-добри и по-способни хора, а комедията – на онези, които са по-лоши от обикновения човек", твърди Аристотел. Поетика се състои от 26 неозаглавени глави, като и до днес не е ясно дали те са замислени като общ трактат, писан от Аристотел, или представляват записки по негови лекции. Фактът обаче е, че произведението извежда от драмата онова, което влиза в отношение с човешката природа.

Никомахова етика и Евдемична етика

Това са трудове, в които Аристотел излага възгледите си за морала: Евдемова етика, наречена на името на Евдем – негов ученик, и Никомаховата етика, наречена на сина му Никомах. Освен тях съществува и една трета книга, така наречената Голяма етика. Нарича се голяма поради това, че обединява в много отношения възгледите, изложени в двете други етики. Смята се, тя не е сред трудовете на Аристотел, а по-скоро извлечение от двете етики, направено от някой негов ученик за нуждите на обучение в лицея.

В Никомаханската етика Аристотел е предписва морален кодекс на поведение за това, което той нарича добър живот, тъй като реалният свят поставя обстоятелства, които могат да представляват конфликт на лични ценности. Вместо това индивидът трябва да мисли предпазливо, докато развива собствената си преценка.

Евдемианската етика е трактат на Аристотел за поведението и преценката, които представляват „добър живот”.

За щастието: В своите трактати за етика Аристотел има за цел да открие най-добрия начин да се живее живот и да му се даде смисъл - най-доброто за човека според неговите думи - което той определя като стремеж към щастие. Нашето щастие не е състояние, а дейност, и то се определя от способността ни да живеем живот, който ни позволява да използваме и развиваме нашия разум. Докато лош късмет може да засегне щастието, истински щастливият човек се учи да култивира навици и поведение, които му помагат да се справи с лошия късмет в перспектива.

Златната среда: Аристотел също дефинира това, което той нарича златна среда. Аристотел вярва, че моралният живот е крайната цел. Това означава да се подходи към всяка етична дилема, като се намери средното между живеенето в излишък и да се живее дефицитно, като се вземат предвид нуждите и обстоятелствата на индивида.

Метафизика

В своята книга Метафизика Аристотел изяснява разликата между материя и форма. За Аристотел материята е физическата същност на нещата, а формата е уникалната природа на нещо, което му дава идентичност.

Политика

В политиката Аристотел разглежда човешкото поведение в контекста на обществото и правителството. Аристотел вярва, че целта на правителството е да даде възможност на гражданите да постигнат добродетели и щастие. Предназначена да помогне на водещи държавници и владетели, Политика изследва, наред с други теми за ролята на гражданите и политиците; богатство и класова система; целта на политическата система; видове правителства и демокрации; ролята на робството и жените в домакинството и обществото.

Реторика

Аристотел - историята на великия философ

В реториката Аристотел наблюдава и анализира публично говорене с научна точност, за да научи читателите как да бъдат по-ефективни говорители. Аристотел вярва, че реториката е от съществено значение в политиката и правото и помага за защитата на истината и справедливостта. Добрата реторика, смята Аристотел, може да образова хората и да ги насърчи да обмислят двете страни на дебата. Трудът на Аристотел изследва как да се конструира аргумент и да се максимизира неговият ефект, както и да се избягва грешната логика.

Научни трудове

Аристотел е създател на трудове по астрономия, На небесата и Земни науки и метеорология. Неговата по-обширна дефиниция на метеорологията включва: всички преживявания, които можем да наречем общи за въздуха и водата, както и видовете и частите на земята и въздействията на нейните части. В Метеорологията Аристотел идентифицира водния цикъл и обсъжда теми, включващи естествени астрологични събития. Въпреки че по онова време много от неговите възгледи на Земята са били спорни, те са били отново възприети и популяризирани през късното Средновековие.

Философия

Работата на Аристотел върху философията оказва влияние върху идеите от късната Античност през целия Ренесанс. Една от основните насоки на философията на Аристотел е неговата системна концепция за логиката. Целта на Аристотел е да измисли универсален процес на разсъждение, който би позволил на човека да научи всяко възможно нещо за реалността. Първоначалният процес включва описване на обекти въз основа на техните характеристики, състояния на битието и действия. В своите философски трактати Аристотел също така обсъжда как човек може да получи информация за обектите чрез дедукция и заключение. За Аристотел дедукцията е разумен аргумент, в който когато определени неща се определят, нещо друго следва от необходимост поради това, че са такива. Неговата теория за дедукцията е в основата на това, което философите сега наричат силогизъм, логичен аргумент, когато заключението се извежда от две или повече други твърдения.

Завещанието на Аристотел

Влиянието на Аристотел върху западната мисъл в хуманитарните и социалните науки се счита за несравнимо, наред с приносите на неговия учител Платон и учителя на Платон Сократ. Дългогодишната академична практика на тълкуване и обсъждане на философските произведения на Аристотел продължава и до днес.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest