Sanovnik.bg»Статии»Сънища»Недоспиването е риск за психичното и физично здраве

Недоспиването е риск за психичното и физично здраве

AdminAdmin
Администратор
659325
Недоспиването е риск за психичното и физично здраве

Който спи ежедневно по-малко от 5 до 6 часа, подлага на риск своето психично и физично здраве - дори когато малкото сън се е превърнал в обичай. Повтарящ се умерен дефицит от сън, от един до два часа за вечер, се натрупва и може да повлияе неблагоприятно на здравето, обяснява приватдоцент д-р Михаел Грьоцингер от Германското сдружение за психиатрия, психотерапия и нервна медицина (SGPPN) в Берлин.

Особено засегнати са сърдечно - съдовата система, хормоналният баланс, регулацията на кръвната захар и способността за реагиране. При имунната система също настъпват промени. Засегнатите не трябва да участват в уличното движение, да работят на машини или да влизат в операционната зала. За нещастие засегнатите съвсем не се чувстват зле и не признават умората си, предупреждава приватдоцент д-р Грьоцингер.

Други симптоми на продължителната липса на сън могат да бъдат чувство на замръзване, раздразнителност и смущения при концентрацията, както и дълбоко депресивното лошо настроение. Най-късно тогава трябва да се обърнете за съвет към психиатър.

За хроничен недостиг на сън се говори, когато има продължително несъответствие между индивидуалната нужда от сън и действителната продължителност на съня. Причините имат различна природа. Най-засегнати са пациентите с хронични болки или смущения на съня, работници на смени, родители на малки деца, както и хора, грижещи се за някого. Но и нуждата да постигнем повече и да преживеем повече оказват влияние.

Важно е засегнатите да разпознаят проблема. Защото тяхното знание е решаващо за намиране на решение. В зависимост от причината засегнатите могат да обмислят начини с доктора, работодателя, или със семейството, за да получат достатъчно сън.

При смущения на съня или болки евентуално могат да помогнат медикаменти или психотерапия; при задачи, свързани с родителски или други грижи, едно по - широко разпределение на задачите в рамките на семейството и едно по - добро разтоварване през деня често могат да облекчат проблема.

При работата на смени, но и не само, една кратка енергийна дрямка на обед или следобед също може да запълни малко енергийните резерви, съветва приватдоцент д-р Грьоцингер.

Източник:novini.bg

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest