Sanovnik.bg»Статии»Загадки на древността»Археология»Откриха семенна течност на 50 милиона години

Откриха семенна течност на 50 милиона години

MarianeMariane
Джедай
329112127
Сперма

Учени откриха семенна течност на приблизително 50 милиона години. Според авторите на откритието това е най-древната животинска сперма в света, информира Live Science.

Ценната находка е открита във вкаменен пашкул в Антарктида. Клетките са идентифицирани случайно с помощта на електронен микроскоп.

Невероятното откритие е станало, докато учените се изследвали вкаменен пашкул с помощта на най-съвременната техника. Той е бил открит при пресяване на седименти в търсене на останки от малки гръбначни организми.

Учените решили да изследват вкаменения пашкул първо с помощта на електронен микроскоп, а след това и са му направили редица рентгенови снимки с помощта на ускорител на частици в Швейцария.

Именно колайдерът е разкрил скритата тайна на пашкула. На рентгеновите снимки палеонтолозите с изненада установили, че във вътрешността на пашкула има бактерии и клетки сперма.

Бактерии

За огромно съжаление на учените не става дума за цели клетки семенна течност, а по-скоро отделни фрагменти от тях.

Идентифицирани са т.нар. главови фрагменти, които имат формата на свредло, както и средни фрагменти, и дълги, камшикоподобни опашки, някои от които все още свързани със средните фрагменти.

Ръководителят на проекта, палеонтологът Бенджамин Бомфлер от Шведския музей по естествена история обяснява, че пашкулът най-вероятно е бил създаден при чифтосването на древните предци на червеите и пиявиците.

В процеса на фосизилация обаче клетките семенна течност се утаили по стените на пашкула и така се консервирали до наши дни.

Откривателите са доста ентусиазирани, защото подобни находки са крайно редки. Те подхождат с особено внимание към самия пашкул, защото клетките семенна течност са изключително крехки и лесно могат да бъдат унищожени безвъзвратно.

Д-р Бомфлер е категоричен, че откритата семенна течност доста прилича на клетки сперма от представители не съвременна група пиявицоподобни червеи, които днес се срещат само в Северното полукълбо, и образуват симбиотичен съюз с лангустите.

Доскоро за най-древен образец на животинска сперма се смятаха трупа от клетки на около 40 милиона години, открити в парче кахлибар. Учените отнасят спермата, открита в пашкула, и тази в кехлибара към геоложкия период еоцен.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest