Според психолозите, които изповядват йерархията на нуждите, една от най-важните ни нужди е тази от любов и принадлежност към някого. Тази нужда е над физическите нужди като безопасност, но под чувството на собственото достойнство.
Любовта е един от най-важните аспекти на човешкото битие. Любовта е човешкият мотиватор за притежаването ня някого или нещо или постигането на някаква цел.
Любовта е мотивираща цел за хората и поведението ни може да бъде обяснено като опит да бъде постигната тази цел. Човешката система за мотивация е свързана със системата за възнаграждение в главния мозък.
Когато постигнем определена цел, в областта на системата на възнаграждаването се изхвърля хормонът допамин. Ние изживяваме това като дълбоко чувство на радост и приятно вълнение.

Точно тези усещания се асоциират в нашето съзнание с чувството на романтичната любов. Романтичната любов мотивира хората, а нуждата да обичат и да бъдат обичани подхранва системата за възнаграждение в мозъка.
Любовта, колкото и странно да звучи, не е основана върху емоции, тя възниква, без да го осъзнаваме, от нашето целенасочено поведение, а в мотивациите си поставяме емоциите на второ място.
Идеята на любовта е определена от еволюцията – обичаме, защото сме създадени да се възпроизвеждаме. Чувството на романтичната любов е само средство за постигане на основната цел – продължаването на рода.
Но в същото време много изследвания доказват, че областите в мозъка, които предизвикват сексуалната възбуда, не са напълно активни, когато човек се влюбва.
Съчетанието от привързаност и поощрение от страна на партньора води до силна зависимост от него. Заради изработката на допамин първият порив на романтичната любов напомня по-скоро зависимост, отколкото емоции.
След това се намесват и други вещества. Хормоните окситоцин и вазопресин помагат на хората да изпитват силна моногамна любов. Тези вещества са свързани с нашата способност да формираме спомени за хора и да ги познаваме.
Те се изхвърлят в кръвта заедно с допамин по време на секс. Комбинацията от допамин, който предизвиква удоволствие, окситоцин, който е свързан с чувството на привързаност, както и вазопресин, който има почти същата функция като окситоцина, води до там, че човек става зависим от партньора си.