Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Моето Аз»Хора с много висока самооценка - какво не им е наред?

Хора с много висока самооценка - какво не им е наред?

Висока асамооценка
3D куб Ubik за деца и възрастни
Препоръчано за малки и големи:
3D куб Ubik за деца и възрастни
17.00 лв.

Въпросът за хората, които са с много висока самооценка, е доста интересен и провокативен. В случая не става дума за съвсем обикновена увереност, а по-скоро за изкуствено завишена самооценка, която може да е предизвикателна както за самия човек, който е прегърнал подобна идея, така и за околните.

В този смисъл не е задължително нещо да не им е наред на тези хора в буквален смисъл, но те трудно биха срещнали разбиране сред своите близки и приятели.

Възможни причини за прекалено високата самооценка:

1. Нарцисизъм

От психологическа гледна точка хората с нарцистични белези изискват чуждото възхищение и внимание. Те толкова много се харесват, че искат да бъдат обожавани от околните, а това често се свързва с липса на емпатия и надценяване на собствените възможности и заслуги.

2. Несигурност

Разочарование

Случва се хората, които са с много висока самооценка, всъщност да се ужасяват от провал и да компенсират това с арогантност и показна самоувереност, искайки по този начин да се предпазят.

3. Липса на самокритика

Когато човек е уверен в себе си, той обикновено има способността да погледне на себе си и критично. Но ако става въпрос не просто за увереност, а за прекалено висока самооценка способността да можеш да критикуваш сам себе си изчезва. В собствените си очи ти винаги си прав, можещ и безгрешен.

4. Страх от слабост

В случай че човек е израснал и отгледан в среда, в която проявата на слабости, които всъщност са напълно нормални човешки характеристики, е считана за провал, то той би се стремил винаги да бъде перфектен.

5. Други външни фактори

Тук отново опираме до средата, която дадения човек обитава. Живеейки в среда, в която битуват ценности, че винаги трябва да се изтъкваш или да се доказваш, то това ще ръководи и поведението ти. Съвсем логично е и също така не означава, че нещо на самия човек не му е наред. Просто спазва такова поведение, каквото се очаква от него.

Роля на здравата самооценка

Жена на диван

Истината е, че разликите между здравата и нездравата самооценка са много фини. Самооценката може да е или завишена или занижена и това оказва огромно влияние върху връзките и взаимоотношенията с другите.

Напълно възможно е човек да има висока самооценка, но тя да не води до никакви проблеми, стига той да може да приема своите провали, да се учи от тях и да уважава не само себе си, но и останалите хора.

Прекалено високата самооценка неминуемо обаче ще се превърне в проблемна, ако започне да пречи на комуникацията с останалите, ако непрекъснато искате да налагате мнението си, не сте способни да приемате никаква критика, не признавате грешките си и постоянно искате да се доказвате, че сте нещо повече от другите.

За да развиете здрава самооценка, т.е. тя да не е нито завишена, нито занижена, то трябва да умеете да водите със себе си вътрешен диалог, да се фокусирате върху личния ви растеж, а не върху перфектността, да сте заобиколени от истински приятели, които ви подкрепят и да приемате за нормално да допускате грешки, но да се учите от тях.

Вижте още как да повишите самооценакта си. И нещо много важно - наличието на висока самооценка често е свързано с наличие на нелюбов към себе си, с което също може да се преборите.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest