Народните вярвания са свързани с важни природни промени. Пример за такова вярване е свързан с деня 29 август. В народните поверия той се нарича Обсечене и Сенковение. Смята се за лош ден, носещ само тежести на хората и затова съветът е да не се предприемат нови начинания, да не са работи, защото всяко усилие ще бъде последвано от неуспех.
Денят Сенковение и връзката му с природните промени
На дата 29 август денят и нощта се изравняват. Приема се, че на този ден природата започва подготовката си за зимата. Змиите и гущерите се прибират в леговищата си. Демоните в природата -самодивите също се скриват.
Денят носи името Сенковение, защото лятото се сече и точно този ден в природата е краят на най-топлия годишен сезон.
На някои места празникът се нарича и Иван Коприван, защото според легендата главата на Иван Кръстител, отсечена на този ден, е хвърлена в копривата.
На 29 август у нас се празнува и празникът Свети Седмочистленици - Климент, Наум, Сава, Горазд и Ангеларий и Светите братя Кирил и Методий.
Народни поверия и забрани, свързани с деня Сенковение
Сенковение е втори по ред летен празник след Еньовден, който е посветен на раждането на свети Йоан. Сенковение пък отбелязва неговата смърт. Поради това, че кръвта на Йоан Кръстител е пролята неправилно, на този ден не се ядат плодове с червен цвят- ябълки, дини, домати. Не се пие и червено вино.
Стопаните събират на този ден диви плодове/дренки и киселици/ за зимата, но друга работа не е позволена. Някъде се палят огньове за предпазване от злите сили.
От 29 август водата и времето започват да се застудяват, затова никой не бива да се къпе в реките. При нарушаване на забраната човек ще се пресече.
Мястото на Сенковение сред другите празници
Този ден носи белезите на преходен период между лятото и есента и поради това народните представи го виждат като опасно време. Движението на влечугите и кръстосването на бродниците правят деня време на хаос. Оттам идват и многото забрани, които да предпазят човека от зловредното влияние на демоничните сили в природата, символизирани както от животни като влечугите, така и от митични персонажи като самодивите.