Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Съществува ли Бог? Да, отговаря науката

Съществува ли Бог? Да, отговаря науката

Съществува ли Бог? Да, отговаря науката
Луксозна кутия за бижута и часовници-25%
Препоръчано за теб:
Луксозна кутия за бижута и часовници
54.00 лв.
40.66 лв.

Има ли Бог? А къде живее? Основателна ли е вярата в Бог? Това са въпроси, които занимават не само обикновените хора, а и учените. Но и великите умове не само не се отказват от вярата в Бог, дори по всякакъв начин се опитват да докажат съществуването му.

В момента голяма част от световните светила са обединени около идеята, че БОГ СЪЩЕСТВУВА. Учени от Бристолския университет са открили, че всички деца на земята се раждат с изначална вяра в свръхестественото и в по-висшия разум.

Математици от Германия пък изчислили, че 62% е вероятността Бог да съществува. Като цяло е странно, че точно математици са заинтересовани от тази тема. Но това е така, защото, според британския учени Найджъл Картлад "много учени в резултат на своите изследвания са принудени да заключат, че за порядъка, сложността на живота и красота, която ни заобикаля, трябва да е отговорен ум, много по-висш от нашите собствени умове".

Пол Дейвис е австралийски учен, професор по математическа физика в Университета в Аделаида, автор е на няколко книги, които доказват наличието на висок интелект. Според него, науката е достигнала своята зрялост и вече предлага по-сигурен път към Бога, отколкото религията.

Франк Тайплер е друг световно известен научен ръководител. В книгата си "Физика и безсмъртие" разглежда теорията за произхода на Вселена от началото й до нейния край и използвайки математически и физични формули, доказва съществуването на Бог, безсмъртие и вечен живот.

Учени от Торонто пък са категорични в своята теория, че вярата в Бог помага да се отървем от тревожност и намалява стреса ни до минимум. Психолози от университета в града установили различия в мозъчните функции между вярващи и невярващи в Бог хора. Те провели тестове, в които чрез електроди измерили мозъчната активност.

Съществува ли Бог? Да, отговаря науката

Оказало се, че при религиозните хора се наблюдава много по-малка активност в предната мозъчна кора - район, която променя поведението, сигнализира за нуждата от обострено внимание и контрол в резултат на емоционални преживявания. Колкото по-вярващи са хората, толкова по-малко грешки може да допусне тази част на мозъка.

В допълнение религиозните вярвания имат успокояващ ефект върху нервите.

Може ли вярата да премахне или намали болката? Може, отсичат в един глас учени от Оксфорд, които си поставили за цел за проучат по какъв точно начин молитвата, медитацията и вярата в Бога облекчават страданието.

Тези експерименти са били извършени и продължават да бъдат правени от учени от различни отдели на университета - естествени науки, философия, теология. В началото изследователите събрали в Оксфордския център за изучаване на мозъка 12 последователи на католическата вяра и същия брой атеисти.

Към дланите на всеки от участниците в експеримента били прикачени електроди, по които течал ток. Поставили пред тях две картини на майстори от Ренесанса - платно от XVII век на художника Сасоферато с образа на Дева Мария и платното Дамата с хермелина от XV век на Леонардо да Винчи.

Умишлено избрали Богородица, тъй като тя трябвало да повиши религиозните чувства на вярващите в групата.

Съзерцавайки едната или другата картина, в рамките на половин час всеки един от католиците и атеистите получил около 20 електромагнитни импулса, предизвикващ лека болка. Реакциите им били сканирани с помощта на магнитно-резонансни томографи. Тези, които насочили погледите си към платното с Дева Мария, изпитвали чувство на сигурност, чувство, че тя се грижи за тях, че няма за какво да се тревожат, въпреки токовите шокове. Детекторът показал, че почувствали болка средно 12% по-малко в сравнение с тези, които подсъзнателно избрали да съзерцават творбата на Леонардо.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.1
53
45
32
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Анонимен
Роси
Роси
Не е важно в кой Бог ще вярваш,важното е да станеш по-добър и да спазваш 10-те Божи заповеди-Амин.
23.04.2013 19:30
Яна
Яна
Той не е истински...Умните ще го разберат!Ако древните гърци са си ги измисляли то защо да не кажем:
-Ами то и ние си ги измисляме тия неща...
27.12.2012 12:20
1
Николаи
Николаи
Нека това момчиче, което е сънувало красивото момиче в съня си, да ми остави имейл, аз също и вярвам. Благодаря.
15.09.2011 21:06
!
!
Едва ли е от бързо течащата ти мисъл(това че не можах да схвана). Аз бързо схващам така, че не се притеснявай да обясниш, но все пак един съвет. Предполагам, че сам можеш да си направиш що годе някакви изводи за реалността, в която живеем, а не да се опираш на математиката или на нечии хипотези. Е, направи го и напиши какво мислиш и какво според теб се случва. До тук имаш 3 за усилието, иначе щеше да е 2. :))
30.08.2011 15:56
!
!
Мойте уважения Холмс, ама нещо твойта логика куца доста, да не кажа, че е в инвалидна количка. Интересно ще ми е да обясниш по какъв точно начин определяш, че ако вероятноста за съществуването на нещо е гаранция в същия процент за съществуването на друго такова. Това е направо несериозно(най-малкото).ОК, разбирам, че евентуално някакви изчисления водят до този извод(тук идва ненормалното). Цялата тази схема е повече от смешна, защо ли ? Ами като изключим математическия вариан и приемем, че съществува един Бог примерно Христос, това автоматично изключва съществуването на други и няма да ви разяснявам защо е така, хайде опитайте да се досетите сами. Не съм религиозен, но тези твърдения ме карат да се замисля над математиката като над нещо несериозно, а това не е така. Разясни повече от това как става това съответствие в проценти, че нещо не можах да схвана от коментара ти.
30.08.2011 15:45
красимир
красимир
В отговор на Холмс:относно въпроса :Много ми е интересно, ако съм праведен в кой рай ще отида, в християнския вероятен рай, в ислямския вероятен раи, в будистката вероятна нирвана. Къде бе хора ? Щом се чудиш в кой рай ще идеш, след смъртта, не ти го желая, но ада е другото място, освен рая. Да си праведен означава много неща и в същото време, само едно, а то е: да следваш божията воля и да спазваш законите му, нищо повече. Човек е това, в което вярва, така че мисля, и вярвам, че вярващите ще отидат в рая, а невярващите в ада, затото ние сме родени от греха и ако човек не изповяда греховете си и не помоли Бог за прошка, няма как да иде в рая. Това си е мое мнение. Не искам никого да засягам. Всеки да вярва в това, което иска.
01.06.2011 13:31
ХОЛМС
ХОЛМС
До коментара, че бог е един. Не Лотсън, вие грешите. В модерните времена има много нови философски течения, които се стремят да обединят всички религии под мотото: Бог е един, просто има много имена. Това е опит за замазване на истината за да се избегне конфликт.
Тази логика не работи по няколко причини
1)Няма само монотеистични релиогии. Ако кажете на един хиндоист, че бог е един той ще ви се изсмее в лицето. В хиндоизма има много богове. За разлика от християнството, те са отделни и независими личности, а не проявления на единен бог. Тоест много богове Яма, Шива, Брама, Кали, Кришна и т.н. Хиндистите вярват в много богове, така че не забравяйте, ако има вероятност един бог да е създател на вселената, то тогава същите тези аргументи в полза на този бог са относими и в полза на пренаселеният с божества хиндостки пантеон. Нима всички тези божества не са по - малко вероятни от християнският бог. Не може ли тяхното съществуване да бъде доказано със същите филосфски извинения, които се използват в опити да се докаже християнския бог ? Може! Как тогава християните са сигурниу че се покланят на правилния бог или богове ?
2)Съществуват много особени религии без богове изобщо като определени течения на будизма. Будистите вярват в свръхестественото, в неща като прераждането, но нямат един централен бог върху, който е фокусирана тази вяра. Буда не е бог, той е просто човек, постигнал по - високо духовно състояние Нирвана. Буда може да е сявещен за някои будисти, но това не го прави божество.
3)Въпреки, че много монотеистични религии споделят общ корен има съществени различия в тях относно каква е точно природата на бога и какъв е точно задгробният живот.
Християнството, юдеизмът и ислямът са монотеистични религии с общ корен. Много от главниоте действащи лица в Корана откриваме в Стария завет и в свещенните книги на евреите. Адам и Ева, Авраам и други общи митологични герои откриваме както в християнството, така и в юдеиама и исляма.
Всички представители на тези религии ще са съгласни, че има само един бог. Но питайте християнин и евреин дали Исус Христиос е бог. Едва ли ще са на едно и също мнемие. Питайте мисюлманин и християнин дали бог е един Алах или съществува светата троица Отца, Сина и Светия дух. И тук мненията ще са различни. Дори в различните течения на християнството има съществени догматични разлики. За един протестант например, ще е много трудно да се спаси от католическия ад, защото не вярва, че католическата църква е негов посредник с бога. Обратното също е валидно, католикът е обречен на протестантският ад, защото си мисли, че дедо боже прощава всички грехове. Католическият дедо боже може би, но не и протестантският дедо боже.
Така, че всички привърженици на мотото има само един бог, но хората го наричат с различни имена, ще ви помоля да не забравяте за препълнения хиндо пантеон и, че между религиите няма само прилики, но и съществени разлики.
12.05.2011 16:55
1
vasko
vasko
Бог е един Холмс, различните хора го наричат с различни имена.
17.03.2011 23:41