Има ли Бог? А къде живее? Основателна ли е вярата в Бог? Това са въпроси, които занимават не само обикновените хора, а и учените. Но и великите умове не само не се отказват от вярата в Бог, дори по всякакъв начин се опитват да докажат съществуването му.
В момента голяма част от световните светила са обединени около идеята, че БОГ СЪЩЕСТВУВА. Учени от Бристолския университет са открили, че всички деца на земята се раждат с изначална вяра в свръхестественото и в по-висшия разум.
Математици от Германия пък изчислили, че 62% е вероятността Бог да съществува. Като цяло е странно, че точно математици са заинтересовани от тази тема. Но това е така, защото, според британския учени Найджъл Картлад "много учени в резултат на своите изследвания са принудени да заключат, че за порядъка, сложността на живота и красота, която ни заобикаля, трябва да е отговорен ум, много по-висш от нашите собствени умове".
Пол Дейвис е австралийски учен, професор по математическа физика в Университета в Аделаида, автор е на няколко книги, които доказват наличието на висок интелект. Според него, науката е достигнала своята зрялост и вече предлага по-сигурен път към Бога, отколкото религията.
Франк Тайплер е друг световно известен научен ръководител. В книгата си "Физика и безсмъртие" разглежда теорията за произхода на Вселена от началото й до нейния край и използвайки математически и физични формули, доказва съществуването на Бог, безсмъртие и вечен живот.
Учени от Торонто пък са категорични в своята теория, че вярата в Бог помага да се отървем от тревожност и намалява стреса ни до минимум. Психолози от университета в града установили различия в мозъчните функции между вярващи и невярващи в Бог хора. Те провели тестове, в които чрез електроди измерили мозъчната активност.
Оказало се, че при религиозните хора се наблюдава много по-малка активност в предната мозъчна кора - район, която променя поведението, сигнализира за нуждата от обострено внимание и контрол в резултат на емоционални преживявания. Колкото по-вярващи са хората, толкова по-малко грешки може да допусне тази част на мозъка.
В допълнение религиозните вярвания имат успокояващ ефект върху нервите.
Може ли вярата да премахне или намали болката? Може, отсичат в един глас учени от Оксфорд, които си поставили за цел за проучат по какъв точно начин молитвата, медитацията и вярата в Бога облекчават страданието.
Тези експерименти са били извършени и продължават да бъдат правени от учени от различни отдели на университета - естествени науки, философия, теология. В началото изследователите събрали в Оксфордския център за изучаване на мозъка 12 последователи на католическата вяра и същия брой атеисти.
Към дланите на всеки от участниците в експеримента били прикачени електроди, по които течал ток. Поставили пред тях две картини на майстори от Ренесанса - платно от XVII век на художника Сасоферато с образа на Дева Мария и платното Дамата с хермелина от XV век на Леонардо да Винчи.
Умишлено избрали Богородица, тъй като тя трябвало да повиши религиозните чувства на вярващите в групата.
Съзерцавайки едната или другата картина, в рамките на половин час всеки един от католиците и атеистите получил около 20 електромагнитни импулса, предизвикващ лека болка. Реакциите им били сканирани с помощта на магнитно-резонансни томографи. Тези, които насочили погледите си към платното с Дева Мария, изпитвали чувство на сигурност, чувство, че тя се грижи за тях, че няма за какво да се тревожат, въпреки токовите шокове. Детекторът показал, че почувствали болка средно 12% по-малко в сравнение с тези, които подсъзнателно избрали да съзерцават творбата на Леонардо.
Коментари
-Ами то и ние си ги измисляме тия неща...
Тази логика не работи по няколко причини
1)Няма само монотеистични релиогии. Ако кажете на един хиндоист, че бог е един той ще ви се изсмее в лицето. В хиндоизма има много богове. За разлика от християнството, те са отделни и независими личности, а не проявления на единен бог. Тоест много богове Яма, Шива, Брама, Кали, Кришна и т.н. Хиндистите вярват в много богове, така че не забравяйте, ако има вероятност един бог да е създател на вселената, то тогава същите тези аргументи в полза на този бог са относими и в полза на пренаселеният с божества хиндостки пантеон. Нима всички тези божества не са по - малко вероятни от християнският бог. Не може ли тяхното съществуване да бъде доказано със същите филосфски извинения, които се използват в опити да се докаже християнския бог ? Може! Как тогава християните са сигурниу че се покланят на правилния бог или богове ?
2)Съществуват много особени религии без богове изобщо като определени течения на будизма. Будистите вярват в свръхестественото, в неща като прераждането, но нямат един централен бог върху, който е фокусирана тази вяра. Буда не е бог, той е просто човек, постигнал по - високо духовно състояние Нирвана. Буда може да е сявещен за някои будисти, но това не го прави божество.
3)Въпреки, че много монотеистични религии споделят общ корен има съществени различия в тях относно каква е точно природата на бога и какъв е точно задгробният живот.
Християнството, юдеизмът и ислямът са монотеистични религии с общ корен. Много от главниоте действащи лица в Корана откриваме в Стария завет и в свещенните книги на евреите. Адам и Ева, Авраам и други общи митологични герои откриваме както в християнството, така и в юдеиама и исляма.
Всички представители на тези религии ще са съгласни, че има само един бог. Но питайте християнин и евреин дали Исус Христиос е бог. Едва ли ще са на едно и също мнемие. Питайте мисюлманин и християнин дали бог е един Алах или съществува светата троица Отца, Сина и Светия дух. И тук мненията ще са различни. Дори в различните течения на християнството има съществени догматични разлики. За един протестант например, ще е много трудно да се спаси от католическия ад, защото не вярва, че католическата църква е негов посредник с бога. Обратното също е валидно, католикът е обречен на протестантският ад, защото си мисли, че дедо боже прощава всички грехове. Католическият дедо боже може би, но не и протестантският дедо боже.
Така, че всички привърженици на мотото има само един бог, но хората го наричат с различни имена, ще ви помоля да не забравяте за препълнения хиндо пантеон и, че между религиите няма само прилики, но и съществени разлики.