Sanovnik.bg»Статии»Загадки на древността»Артефакти и Ръкописи»Древните книги са извор на медицински открития

Древните книги са извор на медицински открития

Пламена M.Пламена M.
Джедай
983371
Книги

Древните книги са неизчерпаем извор на медицински открития. Знания на предците ни са били наистина учудващи.

През тази година Нобеловата награда за медицина бе присъдена на Уилям Кембъл и Сатоши Омура за разработката на лекарствен препарат срещу инфекциите, предизвикани от кръгли паразитни червеи, както и на Йоуйоу Ту за създаването на лекарство срещу маларията. През 70-те години китайският фармаколог Ту открива препарата артемизинин, който лекува заболяването. Това по никакъв начин не би учудило лекарите на Древен Китай.

Растението, от което артемизининът се извлича, е сладък пелин. Той се използва за лечение на треска от III или IV век, включително и такава, предизвикана от малария. Именно четейки древните текстове по традиционна китайска медицина, Йоуйоу Ту изобретява лекарство срещу малария. Били нужни много тестове и анализи, но в крайна сметка упоритостта на фармаколожката дава своите резултати. Тя открива артемизинина, който днес вече е основен противомалариен препарат.

Артемизинин изобщо не е първото лекарство, получено от растение срещу маларията. Друго такова е хининът. Сред останалите открити лекарства от растения е обезболяващото вещество морфин, получено от опиумния мак и отровата стрихнин – от дървото Strychnos nux-vomica L. Всички тези растения са се прилагали през древността, а данни за това откриваме в древните книги. Те са се използвали за лечение хилядолетия преди химиците да изолират най-активните компоненти.

Въпреки че е напълно възможно нови лекарства да бъдат открити благодарение на старинните фармакологични текстове на китайски, арабски, гръцки или друг древен език, на практика това е доста трудно. В древните книги обикновено се представя списък с рецепти, без да е пояснено какво се лекува с тях.

На други, където е посочено пък, определението за болестта имало различно значение. Така например римляните и древните гърци смятали треската за болест, докато днес тя е определена като симптом. Освен това в тях често липсват пояснения относно количествата на добавяните компоненти.

Друга пречка са наименованията на растенията. Днес за класификация се използва системата на Линей, където родът и видът на растението са точно установени. Преди нея обаче класификацията на растенията била хаотична и всеки кръщавал сам използваните растения.

Медиците са склонни да смятат, че в древната медицина има ефективни лекарства. Въпреки това обаче повечето от тях са безполезни и дори вредни. Такъв е случаят с чемериката, която древните са приемали, а днес е доказано, че е токсична.

В древните медицински книги има голям потенциал. За да бъдат открити обаче на нови лекарства, е необходимо комбинирана работа на фармаколози, историци и най-вече етнофармаколози, изучаващи народната медицина на различните култури.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.3
52
41
31
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати