Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Откриха най-древната жертва на сърдечна недостатъчност

Откриха най-древната жертва на сърдечна недостатъчност

Мумия

Сърдечната недостатъчност често е описвана като болест на съвременния човек поради неговия все по-заседнал начин на живот. Ново проучване на причините за смъртта на мумия, изложена в Националния египетски музей, обаче е показало, че хората са ставали жертви на сърдечно-съдови заболявания още преди 3500 години.

Екип от египтолози, работещи в Университета в Торино, Италия се изследвали със специален 3D скенер главата и белите дробове на управителя на фараонските конюшни Небири, намерени в гробница край Луксор през 1904 година.

Получените данни показали, че органите на древния благородник имали класически признаци на сърдечна недостатъчност. Така той се превърна в най-стария регистриран случай на тази болест, засягаща сърцето.

Неочакваните констатации провокирали италианските учени да направят изследване и на още няколко десетки мумии. Резултатите били смайващи. Те показали, че сърдечни заболявания и свързаните с тях симптоми са били изключително разпространени в древното египетско общество и по-специално сред благородническото съсловие.

Доказателство за това бил и анализът на няколко кардиолози, участващи в проекта, на причините за смъртта на управлявалия преди 3200 години фараон Мернептах. Те открили голямо натрупване на мастна плака от вътрешната страна на артериите на мумията му.

Сканирането на други мумии, изложени в Египетския музей, също показало, че те имат ясни признаци на такова мастно натрупване, известно в медицината като атеросклероза. Тъй като само най-богатите и най-влиятелните от древните египтяни са били мумифицирани, италианските учени предполагат, че техният начин на живот е довел до заболяването.

Мумии

Проучването ясно показва, че сърдечно-съдовите заболявания не са скорошен проблем, а нещо, от което хората страдат от хилядолетия насам, казва професор Рафаела Беладучи, която е водеща на научния екип, провеждащ изследването.

Конкретно за смъртта на открития управител на фараонските конюшни проф. Беладучи разказва, че Небири е бил на 45 години, когато е починал. Благородникът е бил засегнат от тежко парадонтално заболяване с няколко абсцеса, като същевременно е страдал от хронична сърдечна недостатъчност.

Смята се, че Небири е бил член на египетския елит. Служил е като началник на конюшните по време на царуването на Тутмос III, фараон от 18 династия на древен Египет.

Останките му са открити в Долината на царете в Луксор през 1904 г., но тъй като гробницата е била ограбена, в нея са открити единствено главата му и съдовете, в които са се съхранявали органите, отделени при мумифицирането.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest