Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Скоро Северният ледовит океан може да остане без лед

Скоро Северният ледовит океан може да остане без лед

Скоро Северният ледовит океан може да остане без лед

В най-скоро време всичкият лед в Северния ледовит океан може да се стопи. За това алармира ръководителят на отдела за изследване на климата към Държавния институт по хидрология Олег Анисимов. Според специалиста това може да стане още към средата на XXI век.

Ученът твърди, че заради климатичните промени в Арктика, които протичат все по-интензивно, за разлика от останалите части на света, от леда в Северния океан няма да остане и помен. Анисимов алармира, че с изчезването на ледената покривка, която изпълнява защитна функция, е застрашен целият свят.

Изследване на института, което ръководи Анисимов, е показало, че само за една година площта на морския лед в океана се е съкратила с около 5. 4 млн. кв. км. Още по-страшни са анализите от последното десетилетие, които сочат, че близо 14 процента от цялата ледена покривка на океана е изчезнала.

Макар че според анализите на някои специалисти, с топенето на леда Северният морски път ще е годен за корабоплаване, учените са на мнение, че това ще е изключително опасно поради свободното плуване на ледниците, които ще се освободят от ледената прегръдка на Арктика. Намаляването на леда ще доведе и до редица доказано негативни последици.

Скоро Северният ледовит океан може да остане без лед

Част от тях са изменянето на руслото на реките, изменение на ареала и числеността на различните видове животни и не на последно място намаляването на добивите. Еколози сочат това за една от най-големите природни катастрофи, от които е застрашено човечеството.

В резултат на топенето ще се увеличи ерозията на бреговете на моретата, разположени около арктическия пояс, което може да се окаже пагубно за разположените там поселения.

Увеличаването на температурите ще повлияе и на здравето на хората, защото ще доведе до условия за развитие на опасни вирусни инфекции.

Промените в климата се извършват скокообразно, а не постепенно. А това води до процеси, като бързото изменение на биома, тоест до пълна промяна на видовия състав на растенията, който не е характерен за една или друга зона, казва Анисимов. Сред основните причини за затоплянето ученът поставя техногенните фактори.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest