Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Злокобна прогноза: Супервулканът Йелоустоун ще избухне

Злокобна прогноза: Супервулканът Йелоустоун ще избухне

MarianeMariane
Джедай
329112127
Изригване на вулкан

Злокобна прогноза направи специалистът-вулканолог Ханк Хеслер, който от 2002 г наблюдава вулкана Йелоустоун в едноименния парк в САЩ. Според неговите изчисления има голяма вероятност вулканът да избухне в следващите две седмици.

Ученът съобщи, че само да последните няколко месеца е регистрирал на територията на националния парк над 2000 земетресения.

Повечето от земните трусове са били с много малък магнитуд, който е можело да се засече само с чувствителни уреди, но е имало няколко земетресения с магнитуд 4 и повече по скалата на Рихтер.

Предвижданията на Хеслер до голяма степен съвпадат с мненията на редица международни учени, че вулканът в Йелоустоун изригва през период от около 600 000 години, като последният катаклизъм е бил преди около 640 000 години.

Според специалистите може със сигурност да се твърди, че вулканът в Йелоустоун е изригвал три пъти в историята на Земята – преди 2.1 млн. години, преди 1.3 млн години и преди 640 000 години. Това може да се приеме като достатъчно доказателство за неговата цикличност.

изстинала магма

Какви ще бъдат последствията в световен мащаб, ако пророчеството на Хеслер се сбъдне?

Изригването на супервулкан от ранга на Йелоустоун ще причини глобални изменения в световния климат, които ще се усетят по цялото земно кълбо. На разстояние от около 1600 км от кратера всичко живо ще бъде изтрито от лицето на Земята, а почвата ще се покрие със слой пепел с дебелина до 30 см.

Ерупцията ще унищожи цялата земеделска дейност на територията на Северна Америка за следващите 5-7 години, а стабилизирането на континента и икономиката на САЩ ще отнеме десетилетия, дори век.

Вулканът в Йелоустоун е доста по-голям отколкото учените доскоро смятаха. Според професор Боб Смит от Университета в щата Юта той не е просто голям – той е впечатляващ.

Измервания на американския геофизичен институт показват, че камерата му е с размери 90 на 30 километра и между 2 и 15 километра дълбочина. В нея се съдържат между 200 и 600 кубически метра магма. Смит е категоричен, че никой не е измервал нещо толкова колосално.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest