Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Фотосинтезата на растенията може да произвежда ток

Фотосинтезата на растенията може да произвежда ток

Пламена M.Пламена M.
Джедай
983371
Ток от Фотосинтеза

Производството на ток е един от най-големите проблеми на нашия век. Учени от университета в Джорджия, САЩ обаче откриха универсален начин за производството му. А именно – от растения.

Американските учени усвоили начин да се произвежда ток от растенията, като използвали процесите на фотосинтезата. При тях, с помощта на слънчевата светлина въглеродният диоксид се преобразува в органични съединения. Лъчите на слънцето се използват от растенията, за да разделят водната молекула на атоми от кислород и водород.

След поредица от опити станало ясно, че чрез промяна на протеини вътре в растителната клетка, която съхранява слънчевата енергия, може да се постигне промяна в посоката на електроните.

Методиката позволява да се улавят електрони, още преди те да са се превърнали в захари. Това става чрез използването на подложка от въглеродни нанотръби, които ги извеждат.

А всеки фотон светлина, уловен от растенията, образува същото количество електрони. Чрез този метод частиците се конвертират и се превръщат в електричество.

Ток от Растения

При опитите са използвани цианобактерии или водорасли, които да превръщат слънчевата енергия в електрическа. За да бъде успешен опита са нужни анод, катод и „йонен мост“, потопени във водна среда. Именно процесите, предизвикани от светлината, пораждат потенциална разлика между анода и катода – възниква електрическо напрежение.

В сравнение с получения стопроцентов ток от растенията, фотоволтаичните инсталации са доста по-неефективни. Те превръщат в електричество едва 12-17% от получената от Слънцето светлина.

Учените не са учудени от получените количества ток от растенията при конвертиране на растителните протеини. Въпреки това те са два пъти по-големи от тези, добити при използването на предишните методи.

Тепърва ще се провеждат редица опити за доказване и разработка на новия метод. Предполага се, че технологията ще може да бъде конкурентноспособна дори на фотоволтаиците и в пъти по-добра от тях.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest