Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Стоунхендж - 8то чудо на света

Стоунхендж - 8то чудо на света

Жана Г.Жана Г.
Новак
1k887
Стоунхендж

Наричат Стоунхендж осмото чудо на света. Руините на това уникално съоръжение се намират на 130 км от Лондон.

Изследван е от десетки учени, но съвместните им усилия не са довели до отговор как, кога и от кой е бил построен каменният исполин в равнината Солсбъри.

Без отговор останал и въпросът "защо". Върху древните камъни няма никакви надписи, абсолютно нищо, което би могло да разкаже за техния произход или поне да даде някаква насока за последващи проучвания.

Стоунхендж е толкова стар, че още в античната епоха неговата истинска история вече е била забравена. Но преди 5000 години, строителите му са били по-запознати с геометрията, отколкото се считаше по-рано.

До този извод достигнал археологът от Оксфорд Антъни Джонсън след 5-годишни изследвания. Досега се смяташе, че комплексът от каменни блокове е служил за обсерватория.

Стоунхендж Камъни

Съоръжението е строено на три етапа, но много изследователи смятаха, че разположението на каменните блокове се подчинява на прост план, а строителите са имали доста примитивни познания по геометрия.

Джонсън предполага, че това мнение не е вярно и древните архитекти са били добре запознати със законите на геометрията.

За доказателство на теорията си той използвал компютърно моделиране. Най-трудно при конструирането на Стоунхендж било създаването на външния пояс с диаметър 78 метра. Той бил направен от ями, които отговарят на върховете на многоъгълник с 56 страни.

Археологът предполага, че древните архитекти първо очертали кръг, използвайки връв. След това поставили по кръга четирите върха на квадрат. После поставили върховете на втори квадрат, като по този начин вписали в кръга осмоъгълник.

Стоунхендж Англия

Върховете му са използвани за опора за очертаването на дъги, пресичащи контурите на кръга, с чиято помощ са набелязани страните на бъдещия многоъгълник.

С работата си Джонсън демонстрира, че многоъгълникът с 56 страни е най-сложната фигура, която може да се начертае въз основа на законите за построяване на фигура от окръжност и квадрат чрез кълбо връв.

Ученият предполага, че именно това ограничение е определило броя на страните на външния многоъгълник. Според него 56-ъгълник едва ли би могъл да се разпространи като религиозен символ именно по геометрични причини.

Джонсън твърди, че изследването му позволява да се отхвърли традиционната представа за Стоунхендж като място за провеждане на астрономически наблюдения.

Той смята, че по-вероятно комплексът е бил предназначен за изучаване на геометрията, тъй като според него знанията, необходими за конструирането му, са придобити по опитен път.

Това показва, че строителите на Стоунхендж са имали познания за геометрията на Питагор 2000 години преди раждането му, твърди Джонсън.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.7
52
41
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари (1)

Изпрати
георги попов
георги попов
04.08.2014 16:02
аз мисла че стоунхендж е нещо много повече наи вероятната теория е че ще се случи нещо там нещо голамо и силно и съм сигорен че точно там ще започне армагедон а втората моя теория е че може да е нещо друго като например някакъв знак които никазва нещо и последната ми теория е че стоунхеидж има някаква връска с ЛЕГЕНДАРНАТА ПЛАНЕТА НИБИРУ
4
0