Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Най-старият будистки храм е на родното място на Буда

Най-старият будистки храм е на родното място на Буда

Пламена M.Пламена M.
Джедай
983371
Буда

Храмът Мая Деви в Лумбини, Непал, е обект от Световното наследство на ЮНЕСКО. Той дълго време е смятан за родното място на Буда. Там от дълги години много международни екипи от археолози провеждат разкопки.

Главният храм в комплекса е Мая Деви, който е посветен на майката на Буда - Гаутама. Наскоро поредната група проучватели на мястото разкри следи от градеж, датиращи от VI в. пр. Хр. Открити са останките на досега неизвестна дървена постройка, разположена под поредица тухлени храмове.

Дървената структура е подобна на стая без таван, впоследствие укрепена от тухлени стени. Изразяват се предположения, че това е първият будистки храм в историята. Датира се в шести век пр.н.е. и е бил обитаван от трима души.

В основата му са открити древни корени на дърво. Тези факти се вписва в историята за раждането на Буда, чиято майка му дала живот, докато се държала за клон на дърво.

Най-ранните археологически свидетелства за будистки сгради в Лумбини до момента се отнасяха към III в. пр.Хр. Това е времето на император Ашока. Именно под негово ръководство и покровителство будизмът се разпространява от днешен Афганистан до Бангладеш.

Храм на Буда

За живота на Буда се знае изключително малко. Смята се, че Сидхарта Гаутама Буда (буквално “пробуден”, от санскрит – събуждам се) е роден в Северна Индия през VІ век пр.н.е., между 623 г. пр.н.е. и 390-340 г. пр.н.е. Писмените източници са дефицит и всичко се базира на устната традиция.

Поради това са нужни още археологически доказуеми факти и открития, които да разбулят мистерията. Днес за пръв път в Лумбини има археологически данни за сграда, датираща още от VI в. пр.Хр.

Откритието ще спомогне за по-добро разбиране на ранното развитие на будизма. Чрез него се доказва и датиращото от векове духовно значение на Лумбини. Това е едно от главните места, свързани с живота на Буда.

Храмът Мая Деви не затваря своите врати и днес. Разкопките, които се провеждат, са паралелно с медитиращи монаси, монахини и поклонници.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest