Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Кометата ISON изгоря

Кометата ISON изгоря

Антония Р.Антония Р.
Джедай
2k731
Кометата ISON

Най-очакваното космическо зрелище за века – кометата ISON, изгоря напълно при сближаването си със Слънцето и се разкъса на парчета.

От снимките на космическите телескопи се забелязва как при приближаването до нашата звезда кометата на века се превърна в слаб облак.

ISON премина на разстояние от около 1 милион километра от Слънцето.

Температурата в тази част на Космоса достига 2700 градуса по Целзий.

НАСА успя да заснеме от слънчевата обсерватория SDO преминаването на ISON край Слънцето и кадрите вече са пуснати в Интернет.

Говорителят на обсерваторията "Ка-Дар" Станислав Коротки каза, че единственото, което можем да видим от кометата през първия ден на декември, е слаб остатък от нейната опашка.

При разпада си кометата е освободила вещества, от които могат да се разберат повече детайли за образуването на Слънчевата система.

Кометата C/2012 S1 (ISON) беше открита през септември 2012 г. от руските астрономи Артьом Новичонок и Виталий Невски.

Небесното тяло притежаваше уникални характеристики – ядрото ѝ беше около 2 километра, а орбитата ѝ позволяваше да се приближи максимално близо до Слънцето и Земята.

Учените предричаха, че ISON ще бъде една от най-ярките комети, които някога са приближавали земната повърхност.

Комети

Имаше дори предположения, че яркостта ѝ ще надмине тази на Луната, но това не се случи.

В последните дни преди перихелия яркостта на кометата ISON нарастваше скокообразно. Някои учени смятаха, че именно в този момент ядрото ѝ се е разрушило.

Състоянието на кометата беше следено от телескопа „Хъбъл“, сондата Deep Impact, марсианският орбитален апарат MRO и много други космически и наземни апарати.

Яркостта на небесното тяло нарастваше до ноември, но наблюдението ѝ от Земята стана невъзможно, защото се приближи прекалено много до Слънцето.

Много астрономи се надяваха ISON да надмине зрелището, което кометата Лавджой демонстрира преди няколко години.

При преминаването си край Слънцето Лавджой остана без опашка, но след това се сдоби с нова и сия няколко дни в небето преди да се разруши.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest