Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Създадоха миниатюри на човешкия мозък

Създадоха миниатюри на човешкия мозък

Антония Р.Антония Р.
Джедай
2k731
Човешки мозък

Учени създадоха „човешки мозъци“ с размерите на грахово зърно. Миниатюрите се наблюдават в лаборатория, с надеждата те да са ключът към успешното лечение на някои неврологични заболявания.

„Малките мозъци“ нямат мисловни способности, но крайната им фаза на развитие се равнява на фазата на развитие на заченат ембрион на 2 седмици.

Човешкият мозък е една от най-сложните структури във Вселената. Затова невролозите обявиха откритието за удивително.

Изобретението е направено от учените на Института по молекулярна биология към Австрийската академия на науките.

За създаването на миниатюрния „мозък“ са използвани ембрионални стволови клетки и клетки от кожата на възрастни.

От тези клетки били произведен neuroectoderm – ембрион, който се развива в гръбначния мозък. В новообразувания ембрион са поставени малки капчици гел, след което на тъканта са доставени хранителни вещества и кислород чрез биореактор.

Новите клетки успели да се организират в мозъчна кора и да развият отделни области на мозъка, ретина и начален стадий на хипоталамус – център, свързан с паметта.

След 2 месеца мозъчната тъкан стигнала максимален размер от около 4 мм.

мозъчни клетки

След 1 г. растежът на „малките мозъци“ спрял заради липсата на кръвоснабдяване в мозъчната тъкан. Хранителните вещества и кислорода не успели да проникнат до центъра на мозъчната структура.

Според изследователя - д-р Юрген Ноблих, органоидите са послужили за изучаване на причините, от които възникват проблеми с развитието на мозъка. Следващата задача на учените е да изучат най-разпространените неврологични заболявания – шизофрения и аутизъм. Те се появяват като дефекти при мозъчното развитие и обичайно се проявяват само при възрастни.

Учени са успявали да създадат мозъчни клетки и преди, но последният модел на миниатюрни мозъци са най-близкият еквивалент на човешкия мозък.

Иновативната техника може да замени медикаментозните опити върху плъхове и мишки, тъй като ще е възможно новосъздадените лекарства да бъдат тествани върху мозъчна тъкан.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest