Sanovnik.bg»Статии»Загадки на древността»Динозаврите»Музей пази 113 години останки от динозавър без да знае

Музей пази 113 години останки от динозавър без да знае

AdminAdmin
Администратор
659325
Музей пази 113 години останки от динозавър без да знае

И то не къде да е, а в музей. На рафт във въпросния музей се оказало, че се пазят в продължение на 113 години останки от динозавър, за които никой не знае.

Ровейки се из рафтовете на Природо - историческия музей в Лондон, Майк Тейлър забелязва етикет върху прашни останки, които очевидно представляват кости от динозавър. Складирани дълбоко в музея, за 113 години те не са привлекли погледа на учените, тъй като се е смятало, че са просто още едни останки от най-разпространения вид северноамерикански динозаври.

Музей пази 113 години останки от динозавър без да знае

По-рано, компютърен програмист от Глочестър открива доказателства за нови видове динозаври, които са живяли преди 140 милиона години. Този вид динозаври носят наименованието Xenoposeidon proneneukus и са принадлежали към неизвестното преди това семейството на sauropods, пише списанието на Британската палеонтологична асоциация, което първо съобщава за откритието. Те са с около размера на слон и тежат около 7.5 тона.

Изумителното откритие в музея става по време на изследванията, които Майк Тейлър прави във връзка със своята докторска работа към Университета Портсмут, опитвайки се да нучи повече за вида sauropods, най-големите същества някога ходили на Земята. Търсейки материал за своите изследвания, там зад сивите метални врати в мрачното мазе на музея, той се натъква на множество рафтове, пълни с останки от изчезнали същества.Сред тях той забелязва по особени кости с различна структура, представляващи бедрени прешлени на динозавър, за които става ясно, че са от sauropod, вид който все още се изследва.

Оказва се, че въпросната кост – краен прешлен от бедрото на динозавър, е била открита близо до Хестингс от колекционера Филип Джеймс Рафърд в ранната 1890 г.

Тя е била изследвана за кратко от английския палеонтолог Ричард Лидекер, преди да бъде оставена за съхранение в музея. Била е маркирана като "Morosaurus brevis" име което вече не се използва.

Други странни и интересни експонати, които се съхраняват в Природо - историческия музей в Лондон са:

Зеленчуково агне

В средновековните басни то е представено като агне, което расте по дърветата. В действителност, това е коренище на папрат, което изглежда леко като агне.

Месоядни бръмбари

Dermestes maculatus бръмбари са били използвани да оголят цели животински трупове до скелети.

Сапфирен Буда

Малка фигура на Буда, издълбана от скъпоценен камък. Смята се, че е повече от 800 години стара.

Птиците на Дарвин

Тези птици от остров Галапагос са били в основата на теорията на младия Чарлз Дарвин за естествения подбор.

Александрит

Намерен през 1830 г. в Русия, този камък променя цвета си в различни светлини, обикновено от червено до зелено, старите руски имперски цветове.

Най-голямата тения

7 метрова тения, отстранена от кит убиец в Корнуол.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest