Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Грешните научни открития

Грешните научни открития

Нина НордНина Норд
Джедай
760495
Грешните научни открития

Понякога научните открития са прекалено хубави, за да са истина. Случва се някое от тях да получи широко разгласяване в пресата, а след това да се окаже , че това е просто много шум за нищо.

Така например неотдавна откритата планета Gliese 581 в съзвездието Везни предизвика много спорове в средите на астрономите. Смяташе се, че тя може да е обитаема и е напълно годна за живот. Но изведнъж се оказа, че такава планета изобщо няма.

Според специалистите подобни астрономични грешки подриват доверието на хората в астрономите и те отказват да повярват на всяко следващо откритие. Спонсорите пък отказват да финансират проучванията им.

Грешно научно откритие е и студеният ядрен синтез. През 1989 г. Стенли Поунс и Мартин Флайшман обявяват, че експериментът им за постигане на студен ядрен синтез е преминал успешно.

Грешните научни открития

Студеният ядрен синтез е реакция, по време на която се освобождава топлина при взаимодействие на тежка вода и паладий при стайна температура.

Учените дори дали специална пресконференция, на която заявили, че този процес ще се превърне в източник на изключително евтина енергия, но до деин днешен не е имало друг учен, който да може да повтори експеримента им. Така че най-вероятно всичко това е бил само един балон, смятат спецове по синтеза.

През 1998 г. доктор Андрю Уайкфилд открива, че причина за аутизма при децата е ваксина срещу заушки. В Британия и САЩ ваксинациите драстично намаляват, а докторът се превръща в герой за родителите.

Като се базирали на твърденията на Уайкфилд родителите изисквали да се премахне от ваксината тимерозалът, в състава на който влиза живак. Но дори след тази мярка децата, страдащи от аутизъм, не намалели.

Отказът от ваксини довел от своя страна до цели огнища на детски заболявания. В началото на 2010 г. британски специалисти в областта на медицината стигнали до извода, че Уайкфилд е нарушил основни етични норми при провеждане на изследванията си и през април лицензът му е бил отнет.

Наличието на живот на Марс отдавна вълнува умовете и сърцата на учените. През 1976 г. човечеството дори получило своеобразно доказателство за това, когато апаратът на НАСА „Викинг” заснел така нареченото „лице на Сидония”.

Предположенията на учените били десетки: храм на древна цивилизация, статуя на фараон и какво ли още не. Но с развитието на технологиите стана възможно да се направят детайлни снимки. Лицето на Сидония се оказал полуразрушен хълм, върху който имало натрупване от камъни.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest