Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Вундеркиндите - глупавите мъдреци

Вундеркиндите - глупавите мъдреци

Вундеркиндите - глупавите мъдреци

Великият композитор Волфганг Адамеус Моцарт написал най-ранните си композиция още на петгодишна възраст. Същата година дава и първия си блестящ публичен концерт като пианист.

Американският гений Уилям Джеймс Сайдис от тригодишен започва да изучава висша математика, а през 1909 година, само на 11 години, изнася лекции върху четириизмерни тела през Математическата асоциация в Харварт.

За разлика от Моцарт, който доразвива своя талант, Сайдис се оттегля твърде рано в пълна неизвестност, поради безпощадно жестокото преследване от медиите.

Вундеркиндите са едно от тези чудеса на природата, които винаги събуждат удивление и страхопочитание в останалата част от човечеството. Независимо дали тези твърде ранни таланти се развиват, като обогатяват общото човешко наследство или "изгарят" без времето, въпросът как да се обясни този феномен остава открит.

По този въпрос са развити много теории, включително и тези за безжалостното тъпчене на детските глав със знания, за фотографската памет, за преобладаващото развитие на един доминиращ талант, а неотдавна и откритието, че вундеркиндите използват дясното полукълбо на мозъка по-често, в сравнение с другите деца.

Никоя от тези теории не е напълно задоволителна. Те не могат да обяснят например изключителния случай на невръстния Християн Фридрих Хайнер от Любек. На 3 години той говори свободно латински и френски и става толкова известен със знанията си по история на света, че датският крал го кани на аудиенция.

Това забележително дете умира през 1924 година на 4-годишна възраст, след като предсказва собствената си смърт.

Теориите не дават обяснение за Ким Унг-Янг, роден в Корея през 1961 г. На седем месеца той говори и пише, на 4 години владее свободно английски и немски и решава интеграли по японската телевизия една година по-късно.

Теориите не разясняват и друг загадъчен феномен - деца със силно забавено развитие, които обаче притежават някакъв ярък талант. Някои от тях, известни като "глупавите мъдреци", са светкавични изчислители, виртуозни пианисти и художници.

Вундеркиндите - глупавите мъдреци

Едно от тези деца е Стивън Уилтшър, за когото е създаден документален филм "Глупавите мъдреци", излъчен по Би Би Си през февруари 1987 година.

Стивън страда от вроден аутизъм, има много висок коефициент на интелигентност и не може да говори през първите си години. Но още като дете той проявява изключителен талант на чертожник. Дори най-сложни сгради, които е видял само веднъж, са скицирани от него с невероятни подробности, напълно идентични с действителните.

При един тест той успява да нарисува готическата станция "Свети Панкрас" в Лондон, само след двадесетминутно наблюдение, макар че през по-голямата част от него, почти не проявява интерес към нея. Завършената рисунка е перфектна - вижда се дори един кран някъде отзад.

Видният хувожник и архитект Хю Касън е дълбоко впечатлен от работата на Стивън. "Да го гледаш как рисува е изключително преживяване. Откъде ще започне рисунката си е изцяло въпрос на каприз и за него това няма никакво значение. Веднъж докоснал се до хартията, моливът започва да се движи бързо и уверено като шевна машина, а линиите, които излизат изпод него наподобяват бродерия", казва той.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest