Sanovnik.bg»Статии»Загадки на древността»Бушмените от малки разпознават над 200 различни растения

Бушмените от малки разпознават над 200 различни растения

Пламена M.Пламена M.
Джедай
983371
Африка

Европа често се нарича Старият континент. Това определение обаче е доста неправилно. Истината, която се подкрепя от многобройните археологически открития е, че Африка е континентът, на който са се появили предшествениците на съвременния човек.

Един от най-ярките примери за дългото обитаване на африканската земя е пустинята Калахари. Тя се простира на територията на Ботсвана, Намибия и РЮА.

С нарастването си вече заела и земите на Зимбабве, Замбия и Ангола. Тя не може да се мери с най-голямата пустиня в света – Сахара, но от друга страна представлява най-дългата пясъчна равнина в света.

Пустинята Калахари е сред основните туристически дестинации в света. Множеството пещерни рисунки, редки животински и растителни видове, както и уникалната природа, впечатляват всеки посетител. Това, което е по-интересно, е сблъсъкът с една от най-забележителните култури по света – тази, на народа на бушмените.

Бушмените обитават териториите на пустинята Калахари от 20 000 години, още от каменната ера. Те са известни като племената сан. Въпреки множеството пътешественици, тръгнали по стъпките на европейските откриватели, успели до голяма степен да изкоренят местните убеждения и виждания, бушмените остават незасегнати.

Бушменската традиция на живот не се е променила още от времето, когато този народ се появява по тези земи. И до днес те са номадски племена, които се прехранват със събирачество на плодове и корени, както и ловуване със стрели. Всъщност, друго оръжия освен стрелите те не познават.

Жирафи

Растенията са едно от основните средства за препитание на тези племена. Поради това още от най-ранна възраст всеки бушмен се учи да разпознава над 200 вида различни растения. Освен за храна, те се използват за направата на различни мехлеми и медикаменти за лечение на всякакви болежки, наранявания и травми.

През по-голямата част от времето си жените и малките деца търсят растения и малки животни, с които да компенсират, ако мъжете не успеят да уловят нищо. Ловът е основно занимание на всеки мъж в племето.

Бушмените се славят като най-добрите ловци, въпреки че не познават оръжия като пушките. Те боравят само със своя лък. Стрелите му напояват добре с отрова, извлечена от какавидата на бръмбар. Тя убива на място.

Впечатляващо е отношението, което има това древно племе към заобикалящата го природа. Те се отнасят с уважение към нея и живеят в пълна хармония със себе си и заобикалящия ги свят.

Ловуват само за прехрана, не и с цел продажба на месото. Те живеят с убеждението, че ако злоупотребят по подобен начин, Бог ще ги накаже. Въпреки това днес едва 2 000 от общо 55 000 бушмени се изхранват само с лов.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest