Sanovnik.bg»Статии»Загадки на древността»Неразгаданата мистерия на некропола край Перник

Неразгаданата мистерия на некропола край Перник

Антония Р.Антония Р.
Джедай
2k732
Неразгаданата мистерия на некропола край Перник

Редица изследвания бяха направени на античния некропол край Перник, открит през 2011 година, но и до днес учените не могат да определят как древните хора са го построили.

След проучванията на гробове специалистите установиха, че некрополът е бил използван през цели две епохи – ранножелязната и късножелязната. В некропола са намерени общо 55 погребения, които са били оградени с немного високи каменни стени.

Учените заявяват, че все още не могат да разберат как в регион, където през тази епоха не е имало нито един камък, са създадени каменни гробове и то по предварителен план.

Според експертите на терена са се използвали нетипични за двете епохи съоръжения.

Откритите артефакти показват, че некрополът край Перник е съществувал най-малко шест века – от X до IV век преди Христа, като с всеки следващ век гробовете са се разраствали, докато некрополът се е превърнал в истински град на мъртвите.

Накити

Погребенията се отличават с изключителната щедрост на даровете, които са били заравяни до труповете. В гробовете са намерени златни украшения и пластини за апликиране, сребърни халки, обеци и медальони, сребърна висулка с гранулация и златна апликация, части от юзда и конска амуниция, бронзова пинцета с позлата, многобройни сребърни, бронзови и стъклени мъниста, бронзова гривна, железни ножове и копия.

Експертите предполагат, че древните хора са заровили това съкровище при мъртвите, понеже починалите са били герои на своето време и са смятани за приближени до боговете.

Обектът има изключително висока научна стойност както заради уникалността на гробните съоръжения, така и заради продължително му използване и възможността да се проследи развитието на културата в цялост.

Откриването му пред две години, когато бяха предприети първите копки на автомагистрала Струма, предизвика голям интерес у нас и в чужбина.

Обектът продължава да се проучва, а от най-близките населени места – селата Дрен и Делян, казват, че туристическия поток към некропола расте с всеки изминал ден.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest